Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Maksym Rzemiński ukończył I i II stopień szkoły muzycznej w Kielcach w klasie fortepianu. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu. Koncertuje w Polsce i za granicą. Wspaniale interpretuje utwory Fryderyka Chopina. Artysta wydał dwie płyty z muzyką filmową. Teraz czekamy na kolejną. Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień.

Jako 5-latek, podkradał Pan gitarę ojcu i próbował własnych kompozycji. Miał Pan 10 lat, gdy wykonał koncert fortepianowy Wolfganga Amadeusza Mozarta z towarzyszeniem kieleckich filharmoników. Muzyka poważna zauroczyła Pana już od dziecięcych lat?

Jako dziecko nie bardzo miałem wpływ na repertuar. Początki były trudne. Przez pierwsze trzy lata nie miałem instrumentu w domu, ćwiczyłem jedynie dwie godziny tygodniowo w szkole muzycznej. Ponieważ nasza sytuacja materialna nie była najlepsza, Tata wystrugał mi na drewnianej desce dwie oktawy z pięciolinią. Na tym dziwnym zamienniku instrumentu ćwiczyłem do dziesiątego roku życia. Dopiero po wygraniu Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego w Koninie część rodziny postanowiła złożyć się i zakupić mi nowe pianino. Wracając do zauroczenia muzyką poważną -tak, od zawsze moje serce biło szybciej na dźwięk nut chopinowskich. 

Jakie wydarzenia w swoim życiu uznaje Pan za najważniejsze dla swojej kariery? 

Zdecydowanie dzień w którym zostałem laureatem trzeciej nagrody na konkursie chopinowskim w Niemczech. Nie byłbym w tym miejscu, w którym jestem gdyby nie miłość rodziców. Bardzo ważnym etapem w moim życiu było spotkanie na swojej drodze wybitnej pianistki i pedagog, nieżyjącej już Pani Barbary Hesse-Bukowskiej, laureatki drugiego miejsca w konkursie chopinowskim, która otworzyła mnie na nowo i pokazała jak bardzo subtelny jest Chopin. Gdy miałem 16 lat ukończyłem u Pani profesor Hesse-Bukowskiej kurs mistrzowski, który odbył się na Litwie.

Kolejną osobą jest profesor Jolanta Herman, która nie tylko uczyła na zajęciach języka polskiego, ale również dbała o wizerunek szkoły. III LO im.  C. K. Norwida do którego uczęszczałem, dzięki Pani profesor było bardzo wyjątkowym miejscem. Jak dobrze wiemy Norwid przyjaźnił się z Chopinem, a nawet poświęcił mu wiersz („Fortepian Chopina”). I właśnie na podstawie tej przygody obu artystów odbywały się w naszym liceum przedstawienia muzyczno-literackie w reżyserii profesor Jolanty Herman. Norwid z Chopinem na jednej scenie. To niełatwe połączenie dla młodej publiczności a jednak naszej profesorce się to udało, czuliśmy się jak gwiazdy Popu. 

Kolejny okres i osoba z tym związana to moja żona. Nie chciałem kończyć studiów. Miałem dość. Moja żona nie pozwoliła mi na to. Po tym jak wprowadziłem się do niej, kupiła fortepian i zmusiła mnie do ćwiczeń abym przygotował się do dyplomu. Poza tym pomagała mi w  pracy magisterskiej. Udało się. Stałem się absolwentem. Kolejne anioły na mojej drodze to małżeństwo Iwona Mironiuk i Lech Tołwiński – współwłaściciel firmy DUX. Zaproponowali mi abym nagrał u nich płytę. To był niesamowity dzień. Nagranie pierwszej płyty można porównać do narodzin dziecka. Jest już z Tobą na zawsze. Dziękuję Im za wszystko. To znajomość z Nimi zaowocowała w dwa albumy: Inception, Maximus. Kończąc ten wątek… Przez cały ten czas dopingował i pilnował mnie ojciec – mój największy bohater. Zmarł 22 lutego bieżącego roku. W urodziny Chopina.

Istnieje przeświadczenie, że muzyka klasyczna skierowana jest do określonych grup słuchaczy, że nie jest to gatunek dla każdego. Jak Pan ocenia obecną sytuację muzyki klasycznej?

Nie ma materii dla każdego, a tym bardziej jeśli chodzi o odbiór muzyki klasycznej. Nie każda publiczność jest przygotowana na repertuar stricte klasyczny. Można czasem przemycić iskrę klasyki, ale ja akurat próbuje to połączyć z muzyką filmową. Poza tym większość kompozytorów muzyki filmowej bazuje na starych mistrzach. Nikt się do tego nie przyzna, ale tak jest. Gdzieś zostaje to w podświadomości. 

Więcej w drukowanym wydaniu czasopisma Świat Elit 2/2021 (143)

Rozmawiała Sylwia Kowalska

Foto: Archiwum Maksyma Rzemińskiego


Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.