Nie widzę potrzeby, by rezygnować z którejkolwiek z tych przestrzeni… Rozmowa z Markiem Kaliszukiem, aktorem, wokalistą i autorem tekstów.

Dwa miesiące temu wyszła Pana pierwsza solowa płyta pt. „Inny nie będę”. A więc można powiedzieć, że jest Pan już przypieczętowanym wokalistą, bo choć dyplom był, doświadczenie także, to jednak tego albumu brakowało.

Dlatego to było moje marzenie, ale też bardzo ważny cel zawodowy, by ta płyta się ukazała. Dzięki niej w końcu mogę uwolnić się od określenia „wokalista coverowy” i stać się takim pełnokrwistym wokalistą z własnym repertuarem, własną płytą.

Jak wrażenia po premierze?

Znakomite. To jest wielkie przeżycie, bo jest to coś, na co czekałem naprawdę wiele lat. Zarówno dla mnie, jak i dla mojej rodziny i moich fanów jest to ważne wydarzenie, bo istnieje dość spora grupa osób, którzy wiernie idą ze mną od długiego czasu. Oni również czekali na tę premierę. Muszę przyznać, że gdy zobaczyłem pierwsze egzemplarze płyty, niesamowicie się wzruszyłem, bo w końcu marzenie się zmaterializowało i lata ciężkiej pracy nagle zamknęły się w cyfrowym i pięknym fizycznym wydaniu. Dużo pracy włożyliśmy z wydawcą, żeby ta płyta nie tylko dobrze brzmiała, ale też fajnie wyglądała i była dobrą pamiątką dla tych, którzy cenią sobie takie tradycyjne wydanie.

Teraz, po dwóch miesiącach od premiery, gdy pierwsze emocje opadły, zmieniłby Pan coś w niej?

Zbieranie materiału na płytę trwało dość długo, miałem więc dużo czasu na weryfikowanie i przyglądanie się utworom z perspektywy czasu. Ja jestem  detalistą, trochę perfekcjonistą,  więc zamykając dany utwór, zawsze upewniam się kilka razy, czy na pewno zrobiłem wszystko najlepiej, jak potrafiłem. Oczywiście wszędzie można by było znaleźć coś, co można poprawić, ale  uważam,  że zrobiłem wszystko na miarę swoich sił, umiejętności i możliwości i nic bym nie poprawił.  Mam też takie podejście, że zawsze trzeba zamykać pewne projekty, świętować i iść dalej.

Trochę zdefiniujmy. „Inny nie będę” – to znaczy, jaki Pan nie będzie?

Nie będę inny, czyli będę taki, jaki chcę być i nie będę ulegał czyimś wpływom, komentarzom i sugestiom, które słyszę z boku, które wymuszają na mnie, żebym się określił, czy jestem aktorem, czy wokalistą. Właściwie większość wywiadów od zawsze zaczyna się od tego pytania. Zawsze odpowiadam, że jestem i aktorem,  i wokalistą. Nie widzę potrzeby, by rezygnować z którejkolwiek z tych przestrzeni. Wykształciłem się w obu tych kierunkach i wiele lat na to poświęciłem. Poza tym uwielbiam to robić i każda z tych aktywności zawodowych daje mi zupełnie inne przeżycia i doznania – inną satysfakcję, inny rodzaj kontaktu z publicznością, inną energię. Dlatego chcę to robić i nie będę wybierać pod wpływem nacisków

(…).

Więcej w czasopiśmie „Świat Elit” nr 1/2024

Magazyn „Świat Elit” w wersji elektronicznej (PDF) kupisz TUTAJ

Rozmawiała Paulina Dzierbicka
Foto Grażyna  Gudejko

🎤Wykształcony w Państwowym Policealnym Studium Wokalno-Aktorskim przy Teatrze Muzycznym w Gdyni, a potem na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Gdańsku aktor i wokalista Marek Kaliszuk zagrał do roku 2015 ponad dwadzieścia ról w Teatrze Muzycznym w Gdyni i kilka w spektaklach innych teatrów muzycznych w Polsce.
🎤W roku 2014 roku bezapelacyjnie wygrał drugą edycję programu Twoja twarz brzmi znajomo, a jego metamorfozy z wcieleniem się w rolę Marii Callas na czele przeszły do historii show.
🎤W latach 2018 i 2019 Marek Kaliszuk wystąpił na deskach opolskiego amfiteatru podczas koncertów Krajowego Festiwalu Piosenki.
🎤Pojedyncze utwory, zawsze z własnymi tekstami Marka Kaliszuka, często z muzyką, której był współautorem, zaczęły pojawiać się w przestrzeni cyfrowej od roku 2017. Tak rodził się album „Inny nie będę”, który właśnie trafia do słuchaczy.
📀6 października 2023 r. miała miejsce premiera płyty Marka Kaliszuka „Inny nie będę”👏Na płycie znajdujemy czternaście utworów, utrzymanych w stylistyce nowoczesnej muzyki pop z elementami klubowej elektroniki, choć nie brakuje tu też brzmień „żywych” instrumentów.

➡ Tytułowego utworu można posłuchać tutaj:
https://youtu.be/TaRxbjPIoxI?si=4S8d3UnE6Abl3xG-

➡ Więcej informacji o artyście i płycie:
http://swiatelit.com.pl/marek-kaliszuk-inny-nie-bede/