Dine with style in this designer dining room
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Intensywność doznań

Amerykański Instytut Pantone, znany z wyznaczania profesjonalnych standardów w dziedzinie kolorów dla szeroko pojętego świata wzornictwa, ogłosił intensywny, wyrafinowany, tajemniczy PANTONE 18-3838 Ultra Violet kolorem 2018 roku.

Opracowała Anna Ziędarska

W przeszłości głęboki fiolet, jako kolor rzadko występujący w przyrodzie, zarezerwowany był tylko dla wybranych. Władza, powaga, dostojeństwo, magia, tajemnica, mistycyzm, ezoteryka, kosmos – to słowa klucze najlepiej oddające charakter tej intrygującej barwy.

Na lata 60. XX wieku przypadła wyjątkowa moda na głęboki fiolet. Dla ludzi tamtej epoki, szczególnie młodych, był symbolem buntu, prowokacji, ekstrawagancji, dekadencji, przynależności do subkultury. Oznaczał poszukiwanie siebie i sposób na wyrażanie emocji. Szczególnie upodobali go sobie artyści tamtej doby – Jimi Hendrix, David Bowie oraz Prince. Tę intensywną barwę pokochała też brytyjska królowa Elżbieta II i amerykańska polityk Hillary Clinton. Dziś głęboki fiolet, w wydaniu ultrafioletowym, znów święci triumfy.

Ultrafiolet w modzie

Najmodniejszy kolor bieżącego roku najpierw pojawił się na światowych wybiegach modowych, a potem śmiało wyszedł na ulice. Widoczny jest w kolekcjach ubiorów damskich oraz męskich. Dodaje odzieży szczyptę luksusu i teatralności. Ze względu na konotacje z majestatem władzy szczególnie wytwornie prezentuje się w parze z aksamitem, jedwabiem, satyną i kamieniami szlachetnymi, np. ametystem. Wyrafinowany zarówno w wydaniu matowym, jak i lakierowanym. Mogłoby się wydawać, że ultrafiolet jest kolorem zarezerwowanym tylko na wieczorne wyjścia, jednak projektanci śmiało wykorzystują go również, tworząc ubiory nieformalne, a nawet sportowe. Fantastycznie współgra ze złotem i odcieniami metalicznymi, a także szmaragdową zielenią, cyklamenowym różem, ostrym oranżem i połyskliwym srebrem. Ultrafiolet obecny jest w dodatkach (butach i torebkach), wyrobach jubilerskich (biżuterii i zegarkach) oraz w produktach optycznych (oprawkach okularów).

(…)

Więcej w wydaniu drukowanym czasopisma Świat Elit 3/2018 (136)

fot jvd

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.