Rozmowa z Wanda Nowicką, posłanką Lewicy, b. wicemarszałkinią Sejmu

Jakie jest Pani zdanie na temat nowego programu PiS-u „Polski ład”? Jarosław Kaczyński twierdzi, że pomoże on nam w ciągu dekady dogonić Europę. Słychać jednak także krytyczne głosy, że stracą przedsiębiorcy, a także emeryci.

Trudno o jednoznaczne stanowisko, gdyż na razie mamy zbiór fantastycznych haseł, które się wszystkim podobają, ale brakuje konkretów. Zapowiedzianych zostało około stu projektów ustaw. Dopiero, gdy je poznamy, będziemy mogli ocenić, jakie przyniosą skutki. Nie czekając na te projekty, Lewica przedstawiła własne propozycje – „Receptę na Polskę”, w której przedstawiamy konkretne projekty w pięciu obszarach: zdrowie, edukacja, ekologia, opieka i praca.

Czytałam ten program, jest w nim sporo konkretów.

Na przykład: propozycja zwiększenia nakładów na służbę zdrowia – co proponuje obecnie PiS – od dawna znajduje się w naszym programie. Postulujemy, aby przeznaczyć na ten cel 7,2 proc. PKB już w 2024 roku. Tymczasem PiS chce 7 procent, ale dopiero w roku 2027.

W najbliższych latach naszą gospodarkę mają ożywić fundusze unijne przeznaczone na niwelowanie skutków pandemii. W Polsce ten program nazywany jest Krajowym Planem Odbudowy. Za jego przyjęciem podczas głosowania w Sejmie Lewica głosowała podobnie jak PiS. Dlaczego?

Głosowaliśmy dla Polaków i Europejczyków. Lewica jest jednym z najbardziej proeuropejskich ugrupowań. Nie moglibyśmy głosować przeciwko planowi, który da Polsce 770 mld złotych. Mamy bowiem czas pandemii, która doprowadziła do ekonomicznej katastrofy w wielu obszarach naszego życia oraz dotknęła boleśnie wiele osób.

Co zyskała Lewica za poparcie tego programu?

Doprowadziliśmy do tego, że rząd zaczął faktycznie rozmawiać z opozycją na temat Krajowego Planu Odbudowy. Najważniejszym punktem wypracowanej zgody jest 300 mln euro, które w jego ramach trafią na wsparcie dla branży gastronomicznej i hotelarskiej. Wynegocjowaliśmy także 850 mln euro na wsparcie szpitali powiatowych. Ponadto 30 proc. funduszy z KPO dostaną samorządy. Jednym z warunków naszego poparcia w przyszłości dla propozycji rządowych jest także zapisanie w KPO budowy ponad 70 tys. mieszkań na wynajem, na które czekają zwłaszcza młodzi ludzie. Z powodu braku tanich mieszkań na rynku mieszkają z rodzicami co najmniej do trzydziestki. Podczas rozmów przedstawicieli Lewicy z premierem Mateuszem Morawieckim ustalono, że rząd wkrótce przedstawi szczegółowy plan wydatkowania unijnych środków oraz utworzy komitet monitorujący wydatki z udziałem związków zawodowych. Do PiS-u nie można mieć zaufania, więc chcieliśmy mieć kontrolę nad tym, jak wydawane będą unijne pieniądze.

(…)

Więcej w drukowanym wydaniu czasopisma Świat Elit 2/2021 (143)

Rozmawiała: Małgorzata Saliw

Foto: Archiwum własne Wandy Nowickiej

Magazyn „Świat Elit” od nr 1/2022 dostępny jest także w wersji PDF