Festiwal Muzyki Barokowej

Ubiegłoroczny, pierwszy Festiwal Muzyki Barokowej zorganizowany przez Zamek Królewski w Warszawie, w całości poświęcony był twórczości Antonia Vivaldiego. Postawił on poprzeczkę bardzo wysoko i wzbudził ogromne zainteresowanie publiczności zarówno ze względu na dobór programu, jak i wykonawców. Mam nadzieję, że tegoroczny festiwal powtórzy sukces i długo będą Państwo nim żyli, wspominając kolejne koncerty.

Festiwal rozpocznie się 19, a zakończy 26 czerwca br. Każdy z koncertów koncentrować się będzie wokół sylwetki mało jeszcze w Polsce znanego innego twórcy włoskiego – Alessandra Stradelli. Ten nietuzinkowy człowiek i kompozytor porównywany bywa z Caravaggiem i rzeczywiście w burzliwej biografii i twórczości obu artystów odnaleźć można wiele wspólnego. Pozostaniemy w kręgu przyjaciół i znajomych Stradelli, takich jak Carlo Ambrogio Lonati, Francesco Cavalli i inni.

Jestem przekonana, że odkrycie nowych sfer włoskiej muzyki barokowej, wciąż niewystarczająco znanych, a pięknych i ważnych, choćby przez wpływ na twórczość największych nazwisk epoki, zaspokoi Państwa apetyty i oczekiwania.

Podczas festiwalu wystąpią doskonali muzycy polscy i włoscy. Zainauguruje go Oh!Orkiestra historyczna ze skrzypaczką, a jednocześnie kierownikiem artystycznym Martyną Pastuszką, następnie usłyszą Państwo Polski Chór Kameralny z udziałem instrumentalistów Witosławy Frankowskiej (pozytyw organowy) i Łukasza Macioszka (violone) pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego. Dwa ostatnie koncerty oddamy zespołowi Mare Nostrum, który pojawił się już w Zamku w roku 2018, solistom i dyrygentowi Andrei de Carlo.

Andrea de Carlo od wielu lat jest kierownikiem artystycznym i organizacyjnym Festival Barocco Alessandro Stradella FBAS, który odbywa się w miejscu urodzenia kompozytora – Nepi pod Rzymem. Tak więc poziom i duża specjalizacja są tu gwarantowane.

Festiwalowi towarzyszyć będzie prezentacja najnowszych nabytków malarskich Zamku Królewskiego w Warszawie. Każdy koncert rozpocznie się od prezentacji jednego ze świeżo zakupionych cennych obrazów, a będą to kolejno:

19 czerwca – Adam-Friedrich von Löwenfinck, Fantazyjny zwierzyniec. Prezentacja: dr Anna Szkurłat

22 czerwca – Michele Marieschi, Widok Canale Grande. Prezentacja: Alicja Jakubowska

24 czerwca – Mattia Preti, Grający w tryktraka. Prezentacja: Zuzanna Potocka-Szawerdo

26 czerwca – Desco da parto ze sceną prezentacji Juliuszowi Cezarowi głowy Pompejusza.

Prezentacja: Zuzanna Potocka-Szawerdo

Życzę wszystkim wielu miłych i niezapomnianych wrażeń.

Aleksandra Buszta-Bąk
kurator, organizator koncertów w Zamku Królewskim w Warszawie
Kierownik artystyczny i organizacyjny Festiwalu Muzyki Barokowej

Festiwal Muzyki Barokowej „Alessandro Stradella”, 1926 czerwca 2022 r., godz. 18.45, Sala Wielka

Kup bilety

Festiwal Muzyki Barokowej. „Alessandro Stradella” | Zamek Królewski w Warszawie (zamek-krolewski.pl)