Rozmowa z Adamem Struzikiem, marszałkiem województwa mazowieckiego

Panie Marszałku, w ostatnich tygodniach można było zauważyć na Mazowszu intensywną kampanię podsumowującą programy wsparcia, prowadzone przez samorząd województwa mazowieckiego. Jak pomaga sejmik Mazowsza?

Ktoś kiedyś powiedział, że współpraca buduje, a niezgoda rujnuje. I miał absolutną rację, bo razem możemy więcej. Dlatego odpowiadając na to pytanie, powiem, że dzielimy się z innymi tym, co mamy. Wsłuchujemy się w głos mieszkańców i samorządowców i tak konstruujemy nasze działania, by każda, nawet naj mniejsza miejscowość mogła skorzystać z naszej pomocy i zrobić krok do przodu. Tym bardziej że żyjemy w regionie, który jest bardzo zróżnicowany, w którym każda gmina czy powiat mają inne priorytety i potrzeby. Dla jednego samorządu najważniejsza będzie budowa przedszkola, dla innego wóz dla ochotniczej straży pożarnej, a dla jeszcze innego budowa chodnika lub ścieżki rowerowej.

Czy właśnie w takich inwestycjach po maga sejmik Mazowsza?

Tak, dokładnie. Mamy już 20 autorskich programów wsparcia, w ramach których przekazujemy pieniądze na realizację projektów z różnych dziedzin. W sumie na całym Mazowszu to blisko 5 tysięcy takich inwestycji.

Podczas swoich podróży po Mazowszu często spotyka się Pan z mieszkań cami. O czym mówią, jakie potrzeby zgłaszają?

Zdrowie i drogi to główne tematy, o których rozmawiamy. Ale wybrzmiewają także inne tematy, np. wsparcie psychologiczne dla dzieci i młodzieży czy pomoc dla seniorów, których w naszym starzejącym się społeczeństwie mamy coraz więcej. I chcemy, aby także oni mogli znaleźć na Mazowszu swoje miejsce i czuli się potrzebni. Właśnie w tym kierunku będzie zmierzała nasza pomoc.

W ostatnich dniach na naszej scenie politycznej zaszły duże zmiany. Do władzy doszła opozycja, mamy nowy rząd. Czy i jakie oczekiwania wobec nowej władzy mają samorządy lokalne?

Liczymy na naprawę tego, co zepsuł rząd PiS. Mamy wielką nadzieję na spełnienie obietnic wyborczych. Przede wszystkim tych o decentralizacji. Wszystko, co jest możliwe do realizacji przez samorządy, powinno być przez nie realizowane na poziomie gminy, powiatu czy województwa. 25 lat po reformie samorządowej można śmiało powiedzieć, że była to jedna z lepszych reform, a samorządy udowodniły, że najlepiej znają potrzeby lokalnych społeczności i najlepiej na nie odpowiadają.

(…)

Więcej w czasopiśmie „Świat Elit” nr 1/2024

Rozmawiał Marek Gałczyński

Magazyn „Świat Elit” w wersji elektronicznej (PDF) kupisz TUTAJ