Galeria Station of Art ma zaszczyt zaprosić na wystawę zatytułowaną Play’s Station, która eksponuje malarstwo Rafała Labijaka.

Za szklanym ekranem galerii Station of Art odnajdujemy fascynujący świat gry, w której bohaterem jest światło. Światło to nie emanuje jednak z ekranu któregoś z popularnych urządzeń elektronicznych, ale dociera do oka odbiorcy odbite od malarskiej materii obrazu. Taki jest zamysł tej wystawy: przekierować uwagę odbiorcy na medium malarskie i pozwolić odczuć wielowymiarowe oddziaływanie dzieła  pokrytego z wielkim uczuciem pociągnięciami narzędzia pozostawiającymi ślad (S)twórcy. Rafał Labijak, Warszawa 2024

Rafał Labijak – polski artysta-malarz urodzony w 1968 roku; zamieszkały na stałe w Poznaniu, odbywający jednak wiele podróży po świecie. Czas jego szczególnej międzynarodowej aktywności przypada na lata 2015-2016, gdy w Ostrawie (Czechy) tworzył na terenie zrewitalizowanego poprzemysłowego kompleksu hutniczo-górniczego Vitkovice. Malarstwo uprawia także w Berlinie, który stał się dla niego miejscem inspiracji i twórczego rozwoju dzięki kontaktom z tamtejszymi artystami. Rafał Labijak to absolwent malarstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu im. Magdaleny Abakanowicz w pracowni prof. UAP Wojciecha Gorączniaka (2021r.). W 2004-2005 swoje doświadczenie zdobywał jako wolny słuchacz w VIII Pracowni prof. Józefa Walczaka w poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 2014 uczestniczył w Plenerach i Spotkaniach Sztuki i Działań Społecznych organizowanych przez prof. Janusza Marciniaka (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu) i Fundację Signum. Niezależnie od tego w roku 1992 ukończył studia na Politechnice Poznańskiej. Fascynacja obserwowanymi oddziaływaniami energii na formy i kształty materii jest widoczna w jego pracach do dziś.

Malarstwo Rafała Labijaka oscyluje wokół tematów związanych z komunikacją w ponowoczesnym świecie, poprzemysłowymi pejzażami, mediatyzowaniem rzeczywistości wirtualnej. Jego uwaga skupia się także na społecznych relacjach w epoce smartfonowej rewolucji. Stosuje techniki tradycyjne, takie jak olej i akryl na płótnie czy monotypia, a także eksperymentuje z technikami własnymi. Jego prace są obecne w prywatnych i instytucjonalnych kolekcjach w wielu krajach.

Wybrane wystawy indywidualne:

  • 2023 Galeria Sztuki Współczesnej w Akademii Lubrańskiego w Poznaniu, Sztuka Kochania – Malarstwo Rafała Labijaka wyśpiewane w poezji Dominika Górnego.
  • 2021 Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa, Rejestracje, Rafał Labijak. Kurator: Dariusz Subocz, Grębocin 2021.
  • 2021 Galeria MO w Poznaniu, Pralnia, Rafał Labijak. Kurator: Tomasz Desko, Poznań 2021.
  • 2020 Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, Smart Canvas: malarstwo Rafała Labijaka. Kuratorka: Ewelina Jarosz. Katalog: Rafał Labijak Smart Canvas, red. E. Jarosz, Sopot 2020.
  • 2016 Ostrava, Dolni Oblast Vitkovice, Rafał Labijak, malarstwo. Kurator: Wojciech Gorączniak.
  • Katalog: Rafał Labijak, malarstwo, red. W. Gorączniak, R. Labijak, J. Marciniak, tłum. M. Turski, Poznań-Ostrava 2016.
  • 2013 Muzeum Pracownia Ignacego Kraszewskiego w Poznaniu, Malarstwo Rafała Labijaka. Kurator: Janusz Marciniak. Katalog: Malarstwo Rafała Labijaka, red. J. Marciniak, Poznań 2013.

Wybrane wystawy zbiorowe:

  • 2023 DESA Unicum, Sztuka dzisiaj. Wybór Kuratora. Kurator: polska marka modowa SOLAR, 2023
  • 2023 Exhibizone/Biafarin, Ontario, Kanada, Anti-WAR, 2023
  • 2022 Exhibizone/Biafarin, Ontario, Kanada, Happines, 2022 2022 Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia, Czeladź, 10 Głosów Malarstwa. Kurator: Grzegorz Ratajczyk. Wystawie towarzyszył katalog
  • 2018 Galeria Refektarz, Krotoszyn, wystawa zbiorowa Empatia: sztuka i życie. Kurator: prof. Janusz Marciniak. Wystawie towarzyszył katalog
  • 2016 Collegium Phisicum UAM, wystawa w Galerii Jednego Obrazu.

Szczegóły wystawy:
Wernisaż: 16 maja 2024 r., godz. 19:00.
Miejsce: Galeria Station of Art (SoA) – ul. Grzybowska 12/14, Warszawa.
Czas trwania: Od 16 maja do 28 maja 2024 roku.
Kuratorka: Kama Zboralska.

Serdecznie zapraszamy na wernisaż, który odbędzie się 16.05.2024 o godzinie 19.00 w Station of Art Gallery, położonej przy ul. Grzybowskiej 12/14, w centrum Warszawy, w nowoczesnej galerii sztuki współczesnej. Jest to idealna okazja, nie tylko do zapoznania się ze wspaniałymi dziełami Rafała Labijaka, lecz także do zapoznania się z samym wnętrzem galerii SoA i jej szeroką ofertą. Galeria oprócz cyklicznie organizuje wernisaże, wystawy indywidualne oraz zbiorowe, a także aukcje sztuki. SoA prowadzi sprzedaż dzieł sztuki, zarówno w formie stacjonarnej, jak i online, usługi leasingu sztuki, czy profesjonalne doradztwo w zakresie indywidualnego doboru dzieła sztuki do wnętrza. Przestrzeń galerii można również wynająć w celu organizacji własnych, czy firmowych wydarzeń. Wystawa Play’s Station może być zatem zaledwie początkiem cudownej przygody z Galerią Station of Art, miejscem na artystycznej mapie Warszawy, które prawdziwie zachwyca, inspiruje i zaprasza do swoich przestrzeni – tej stacjonarnej, jak i wirtualnej. Naprawdę warto!