Rozmowa z Jerzym Pamułą – Dyrektorem Sanatorium „Włókniarz” w Busku-Zdroju

Panie Dyrektorze, zarządza Pan od wielu lat znanym w Polsce Sanatorium „Włókniarz”, które cieszy się wysokim uznaniem i dobrą opinią licznych kuracjuszy – i to zarówno starych bywalców, jak i nowych gości z kraju i zza granicy. Co przyciąga do Państwa klientów i sprawia, że czują się tu dobrze? Czy bogata oferta zabiegów leczniczych i rehabilitacyjnych, smaczna i dobra kuchnia, profesjonalny, życzliwy personel? Czy też są jeszcze inne ważne powody ku temu, że zadowoleni klienci tak często tu wracają?

Sanatorium „ Włókniarz” to największe sanatorium w Busku-Zdroju i jedno z największych w Polsce. Podstawą leczenia są unikalne, naturalne surowce balneologiczne, występujące na terenie gminy Busko-Zdrój: woda chlorkowo-siarczano-sodowa – popularna „siarka”, woda chlorkowo-sodowo-jodkowa – popularna „solanka”. W leczeniu stosujemy również borowinę leczniczą. Mam zaszczyt kierować tym sanatorium wraz z zastępcami już 34 lata. W tym czasie z leczenia w naszym obiekcie skorzystało ponad pół miliona kuracjuszy. Stabilność kadry kierowniczej i pracowniczej przekłada się w bezpośredni sposób na właściwe organizacyjne, modernizacyjne i finansowe zarządzanie obiektem, jak również na jakość świadczeń zdrowotnych. Powyższe stwierdzenie potwierdza fakt, że ponad 7 tysięcy osób posiada kartę stałego klienta (wieloletni program lojalnościowy, związany z rabatami), a to oznacza, że te 7 tysięcy osób korzystało z naszych usług trzy razy i więcej. Są tacy kuracjusze, którzy byli u nas kilkadziesiąt razy. Dzięki stabilności kadry pracowniczej wytwarza się bardzo przyjazna, wręcz rodzinna atmosfera. To powoduje, że pracownicy znają „bolączki” stałych pacjentów, a kuracjusze mają do nich pełne zaufanie. Wychodzimy z założenia, że właściwe relacje między pacjentami a pracownikami w znacznym stopniu ułatwiają leczenie i poprawiają jego skuteczność. Nasza kadra to wysokiej klasy specjaliści. Zatrudniamy doświadczonych lekarzy specjalistów w zakresie rehabilitacji medycznej, balneologii i medycyny fizykalnej, neurologii, chorób wewnętrznych, otolaryngologii, ortopedii. Pielęgniarki mają wieloletnie doświadczenie oraz specjalizacje. Również w grupie fizjoterapeutów pracują osoby z kilkunastoletnim, a czasem 20- i 30-letnim doświadczeniem. Ciągłe doszkalanie, finansowane przez sanatorium, pozwala im na wykonywanie zabiegów leczniczych na najwyższym poziomie. Zatrudniamy również psychologa, logopedę i wykwalifikowanego terapeutę zajęciowego.

W obiekcie znajdują się:

  • – trzy baseny – rehabilitacyjny z zespołem saun różnego rodzaju, największy w Busku-Zdroju; leczniczy solankowy; relaksacyjny z fototerapią i sztuczną  plażę dostępną cały rok,
  • – dział Medi-Spa
  • – dwa Zakłady Przyrodolecznicze.

    Sanatorium posiada własne ujęcie wody siarczkowej, ponadto stosowane są tu różne rozwiązania proekologiczne: pierwsza w Busku-Zdroju  i największa farma paneli słonecznych wspomagająca podgrzewanie wody użytkowej i leczniczej; instalacja pozwalająca na wtórne użytkowanie wody zwykłej pozabiegowej do celów sanitarnych; odzyskiwanie ciepła ze ścieków pokąpielowych.

Elementem przyciągającym kuracjuszy do naszego obiektu są czynniki wymienione wyżej. Ponadto są to również bardzo dobre warunki pobytu w stosunkowo nowej części hotelowej, gdzie pokoje i apartamenty wyposażone są w klimatyzację i Internet, a także wyżywienie (śniadanie ze stołem szwedzkim). Nasze trzy kuchnie stosują nie tylko standardowe diety, ale również diety specjalistyczne według potrzeb kuracjuszy: lekkostrawną, cukrzycową, bezglutenową, bezlaktozową, bezsolną, niskotłuszczową, diety indywidualne.

Lecznicza turystyka uzdrowiskowa jest coraz bardziej popularna, zwłaszcza w miejscowościach i obiektach oferujących wysoki poziom pobytowy, a przede wszystkim medyczny, a takim obiektem jest Sanatorium „Włókniarz”…

Aby ten trend się zwiększał, trzeba ciągle modernizować obiekt, wprowadzać do pakietów nowe zabiegi, no i oczywiście szkolić kadrę zarówno pod względem merytorycznym, medycznym, jak i kultury obsługi pozamedycznej. Sanatorium „Włókniarz” oprócz leczenia uzdrowiskowego prowadzi również rehabilitację ogólnoustrojową w systemie stacjonarnym i dziennym. Skierowania na leczenie uzdrowiskowe ubezpieczeni uzyskują poprzez NFZ. Natomiast świadczenia zdrowotne z zakresu rehabilitacji realizowane są na podstawie skierowania ze szpitala lub poradni specjalistycznej, które to skierowania przesyłane są do sanatorium, gdzie specjalna komisja lekarska dokonuje kwalifikacji. Z uwagi na wysoki poziom świadczonych usług aktualnie na realizację czeka kilka tysięcy skierowań, a czas oczekiwania w przypadkach stabilnych wynosi kilka lat. Krótszy okres oczekiwania mają osoby po zabiegach operacyjnych narządów ruchu, niepełnosprawni ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz inne osoby uprawnione, jak kombatanci czy honorowi dawcy krwi.

Zgodnie z art. 4.1. Ustawy z dnia 28.07.2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i ochrony uzdrowiskowej oraz gminach uzdrowiskowych, lecznictwo uzdrowiskowe jest integralną częścią systemu ochrony zdrowia w Polsce. A zatem nie jest to ta „gorsza” ochrona zdrowia. A wręcz przeciwnie – lecznictwo uzdrowiskowe i rehabilitacja jest tą częścią systemu ochrony zdrowia, która prowadzi skuteczne leczenie w oparciu o naturalne surowce lecznicze, które w zasadzie nie mają skutków ubocznych. Leczenie to prowadzone jest w bardziej komfortowych warunkach niż np. na oddziałach szpitalnych. Spełnia również bardzo ważną rolę w profilaktyce różnego rodzaju schorzeń.
Ponadto w większości uzdrowisk baza leczniczo-rehabilitacyjna jest o wiele bardziej bogata i nowocześniejsza niż np. na oddziałach rehabilitacyjnych. Lecznictwo uzdrowiskowe poprzez swoją funkcję, szczególnie profilaktyczną, przyczynia się do obniżenia kosztów leczenia ewentualnych schorzeń i urazów w szpitalach. A zatem powinno ono być doceniane, a nakłady na tą część ochrony zdrowia powinny być realnie zwiększone, zwłaszcza teraz w związku ze wzrostem cen różnych produktów, a szczególnie energii elektrycznej i cieplnej, której wzrost kilkudziesięciokrotnie przewyższa inflację. Nie sposób tutaj pominąć okresu pandemii, gdy w ciągu 1,5 roku przez 9 miesięcy sanatoria nie pracowały. Chciałbym w tym miejscu podziękować NFZ za pomoc w przetrwaniu tego trudnego okresu pomimo tego, że tę pomoc finansową trzeba „odpracować”.

Poza działalnością typowo leczniczą i rehabilitacyjną Sanatorium „Włókniarz” prowadzi również działalność typu Wellness i SPA. Co oferujecie klientom w tym zakresie?

Sanatorium „Włókniarz” prowadzi tę działalność w „kapsułach młodości”. W tych zabiegach stosujemy błoto z Morza Martwego, algi, różnego rodzaju sole i minerały, a nawet piwo do kąpieli w jacuzzi piwnym. Dla spragnionych słońca, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, oferujemy jedyną chyba w Polsce sztuczną plażę (wynalazek szwedzki bez promieniowania UV), która zapewnia również piaskowo-kamienną akupresurę stóp.

Sanatorium stale poszerza swoją bazę o nowe obiekty do dyspozycji kuracjuszy. Wiele nowych obiektów powstałych wokół niego zrealizowanych zostało przez władze Uzdrowiska Buska-Zdroju. Proszę wymienić kilka z nich.

W naszym Sanatorium w 2022 roku oddano do użytku nowy basen rehabilitacyjny (największy w Busku-Zdroju) wraz z saunarium oraz basen solankowy  (jedyny w Busku-Zdroju). Ciągle uzupełniamy bazę zabiegową o nowe zabiegi i urządzenia. Jako pierwsi w polskich uzdrowiskach wprowadziliśmy hydrojety, krioterapię ogólnoustrojową (produkt polski), groty solno-jodowe i wiele innych.

Wieloletni wkład pracy w rozwój sanatorium pod Pana kierownictwem sprawia, że z roku na rok ugruntowuje się dobre imię placówki w kraju i za granicą – czego serdecznie gratulujemy.

Rozmawiał Marek Gałczyński

Sanatorium „Włókniarz”, ul. Rokosza 1, 28-100 Busko-Zdrój
tel. centrala: 41-370-70-00, rezerwacja: 41-370-70-70, sekretariat: 41-370-70-06

e-mail: sekretariat@wlokniarz.plrezerwacja@wlokniarz.pl
www.wlokniarz.plwww.basenywlokniarz.pl

http://wlokniarz.pl/