Dwa wspaniałe albumy-przewodniki po Rzymie: Rzym. Miasto wiecznej nadziei. Rok Święty 2025 i Rzym. Moje miasto. Najpiękniejszy przewodnik.

Rzym. Miasto wiecznej nadziei. Rok Święty 2025 to wyjątkowy album, który doskonale wpisuje się w obchody Roku Jubileuszowego ogłoszonego przez papieża Franciszka bullą „Spes non confundit” („Nadzieja zawieść nie może”). To zaproszenie do swoistej pielgrzymki do Wiecznego Miasta, do odkrywania jego tajemnic, a przede wszystkim do utwierdzenia się i wzrastania w wierze. Przewodnikiem w tej niezwykłej wędrówce jest ks. prof. Waldemar Turek, który od kilkudziesięciu lat mieszka i pracuje w Rzymie. Jego erudycja i lekkie pióro sprawiają, że czytelnik nie tylko cieszy oczy wspaniałymi zdjęciami obecnymi w albumie, ale dosłownie syci się treściami, które zdecydowanie wykraczają poza sztampowe informacje odnoszące się do konkretnych miejsc czy osób.
W kolejnych odsłonach publikacji poznajemy zakamarki i sekrety Watykanu, włoskie poloniki czy też przemierzamy różne szlaki ze świętymi i nie tylko. Pochylamy się m.in. nad powszechnie znanymi budowlami, dziełami sztuki, jednocześnie dowiadując się o nich takich rzeczy, o których wie niewiele osób. Ponadto autor zabiera czytelnika do miejsc, gdzie zazwyczaj pielgrzym nie dociera, np. do muzeum Zgromadzenia Zmartwychwstańców czy na Campo Teutonico. W albumie wiele miejsca poświęcone jest św. Janowi Pawłowi II i innym wielkim Polakom, których Opatrzność zaprowadziła do Italii. Bez cienia wątpliwości ta książka to cenne źródło wiedzy z różnych dziedzin. Przede wszystkim jednak to oryginalny przewodnik po Rzymie świętującym Rok Jubileuszowy.
DLACZEGO WARTO PRZECZYTAĆ TĘ KSIĄŻKĘ?
Album przykuwa uwagę wspaniałymi zdjęciami, a treścią wykracza daleko poza sztampowe ujęcia. Jego autor zaprasza nas na pielgrzymkę do Wiecznego Miasta i odkrywa przed nami jego tajemnice. Dzięki fotografiom ukazującym znane rzymskie budowle i dzieła sztuki oraz niezwykłym historiom, o których słyszało niewiele osób, książka ta jest bez wątpienia cennym źródłem wiedzy i oryginalnym przewodnikiem po Rzymie, dedykowanym zwłaszcza pielgrzymom świętującym Rok Jubileuszowy 2025.
O AUTORZE: Ks. Waldemar Turek (ur. 1962) – kapłan diecezji płockiej, doktor habilitowany nauk teologicznych i doktor nauk humanistycznych, kierownik sekcji łacińskiej Sekretariatu Stanu, wykładowca łaciny na papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie oraz autor licznych publikacji z dziedziny filologii klasycznej, patrologii i duchowości, wydawanych po polsku i w innych językach. Od kilku lat jest stałym współpracownikiem tygodnika „Idziemy”.

Po „Tajemnicach Caravaggia” i „Toskanii, jakiej nie znacie” autor przygotował kolejny bestseller, tym razem zaprasza nas na wędrówkę po Rzymie. Książka ma charakter osobisty, autor oprowadza nas po swoim ukochanym mieście, po miejscach dobrze znanych, jak i zakątkach, o których mało kto wie. W gawędziarskim stylu opowiada o sztuce, historii, obyczajach, kuchni i atmosferze odwiedzanych miejsc. Razem z autorem spoglądamy na Rzym przez pryzmat dzieł wybitnych artystów: Michała Anioła, Rafaela, Caravaggia czy Berniniego, w mieście apostołów Piotra i Pawła docieramy do początków cywilizacji chrześcijańskiej. Autor zachęca nas, by w Rzymie odpocząć, np. pośród pinii na wzgórzu Janikulum, przy fontannie na Piazza Navona lub w uroczych restauracjach i kafejkach na Zatybrzu. To z pewnością najpiękniejszy przewodnik. Bogato ilustrowany uwrażliwia na piękno sztuki, piękno natury i piękno człowieka. Warto wybrać się w tę podróż, nawet nie wychodząc z domu.
Dlaczego warto przeczytać tę książkę?
Autor pełni w książce funkcję towarzysza wędrówek Czytelnika po Rzymie. W lekki i przystępny sposób dzieli się swoim osobistym doświadczeniem licznych pobytów w tym mieście, podpowiada, które miejsca warto odwiedzić, co w czasach popularności mediów społecznościowych czyni ten przekaz szczególnie atrakcyjnym. Ktoś, kto do tej pory deklarował, że nie interesuje się sztuką, z pewnością zmieni zdanie.
Odbiorcy książki:
– Wszyscy, którzy planują urlop w Rzymie, kupując tę książkę,otrzymają bezcenną pomoc, aby ten czas spędzić w pasjonujący sposób.
– Miłośnicy sztuki i kultury otrzymają porywającą lekturę ubogaconą pięknymi zdjęciami.
– Wszyscy zainteresowani ciekawą książką, nawet pozostając w domu, będą mogli poczuć się jak w Rzymie.
Autor: Ks. prof. Witold Kawecki CSsR (redemptorysta) jest kierownikiem Katedry Dialogu Wiary z Kulturą UKSW, pisarzem, człowiekiem mediów, dziennikarzem i kulturoznawcą, specjalizuje się m.in. w teologii kultury, teologii piękna, kulturze politycznej i w medioznawstwie. Jest autorem ponad 30 książek, setek artykułów, nagrodzony Feniksem w kategorii „sztuka” za książkę Sztuka polska a Kościół dzisiaj. Współpracuje z Polskim Radiem i TVP.