W najnowszym numerze magazynu „Świat Elit” znalazł się wywiad okładkowy z p.o. dyrektora Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca p. Lechem Dzierżanowskim. Nasz rozmówca powiedział m.in., że jednym z najważniejszych zadań Instytutu jest promocja muzyki polskiej. Wprawdzie to stwierdzenie wydaje się oczywiste, ale nieoczywiste już jest to, w jaki sposób ta jest misja realizowana. Zachęcamy zatem Państwa do lektury naszej rozmowy, by się o tym dowiedzieć.
Jedną z najważniejszych inicjatyw tej państwowej instytucji, związanej ze wspomnianą wyżej misją, są nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej, które są przyznawane od 2011 w czterech kategoriach. Laureatów tegorocznych nagród poznaliśmy 13 listopada, a uroczysta gala odbyła się po raz pierwszy w Filharmonii Narodowej, podnosząc – i tak już niezwykle wysoki – prestiż tej nagrody. Najogólniej możemy napisać, że polska muzyka była w tym roku kobietą, bowiem wszystkie indywidualne statuetki trafiły w ręce Pań. Zaprezentujemy je chronologicznie.
Anna Sułkowska-Migoń została ogłoszona Odkryciem Roku. O przyznaniu tej nagrody decydowała publiczność, która brała udział w otwartym głosowaniu (o przyznaniu pozostałych nagród rozstrzygało tajne głosowanie Kolegium Elektorów). Z pewnością o jej zwycięstwie przesądziły liczne nagrody i wyróżnienia, które zdobyła w ostatnim sezonie artystycznym, na czele z pierwszą nagrodą podczas Konkursu Dyrygenckiego La Maestra w Paryżu.
Agata Szymczewska została uhonorowana tytułem Osobowości roku. Zadecydowała o tym przede wszystkim jej działalność edukacyjną i popularyzatorską oraz przybliżanie postaci Henryka Wieniawskiego (także jako Ambasadorka 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego). Nasz wybitny skrzypek był zresztą często wymieniony podczas trwania gali.
Największą owacją od publiczności, który w komplecie wypełniła Salę Koncertową Filharmonii, uzyskała jednak Jadwiga Mackiewicz, nagrodzona Nagrodą honorową za całokształt. Niezwykle popularna, a wśród melomanów można wprost napisać, że kultowa „Ciocia Jadzia” – niezwykle zaangażowana w swoje działania pedagożka popularyzatorka muzyki wśród dzieci. To właśnie dla najmłodszej publiczności przez wiele lat prowadziła liczne koncerty a także audycje radiowe i telewizyjne. Jednym z jej „podopiecznych” był zresztą Lech Dzierżanowski, a takich osób było z tego dnia w Filharmonii znacznie więcej.
Wręczona została jeszcze jedna statuetka. Zgodnie z przewidywaniami większości Wydarzeniem roku został uznany XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, który w tym roku cieszyła się największym medialnym zainteresowaniem w swojej historii. Nagrodę odebrał Stanisław Leszczyński, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, organizatora Konkursu.
Oddajmy głos p. Dyrektorowi, który tak uzasadnia tegoroczne wybory: W tym roku daje się zauważyć, że jury konkursu dołożyło starań, by nagrodzić popularyzację sztuki. Indywidualni zwycięzcy Koryfeuszów ukazują to, co od starożytności było rolą Koryfeusza w greckim teatrze – przewodnicy chóru wiodą nas na same szczyty, prowadzą nas, nadają tempo i rytm. Pokazują, że muzyka jest w nas, że pragniemy jej słuchać, że ona nadaje naszemu życiu smak Honorowy Koryfeusz wręczony został Jadwidze Mackiewicz, na której koncertach wychowały się pokolenia warszawiaków. W roku Konkursu Wieniawskiego nagrodzona zostaje jego ambasadorka, nie zapominamy o ubiegłorocznym Konkursie Chopinowskim – Wydarzeniu Roku. Warto wczytać się w uzasadnienie werdyktu – nie chodzi tylko o sam konkurs, ale o formę, w jakiej organizatorzy komunikowali się z odbiorcami. Wreszcie cieszy sukces laureatki naszego programu Dyrygent-rezydent w kategorii Odkrycia Roku.
Nie sposób nie wspomnieć o artystycznej części gali, która była podzielona na dwie części. Pierwszą stanowił koncert, którego program w całości składał się z muzyki epoki romantyzmu, z okazji trwającego Roku Polskiego Romantyzmu. Mogliśmy delektować się występami takich artystów jak: niezwykle energetyczny i nie bojący się improwizacji kwintet smyczkowi Vołosi oraz Monika Wałach-Kaczmarzyk i Karolina Deyl – czyli laureatka tegorocznej edycji Nagrody im. Oskara Kolberga („Za zasługi dla kultury ludowej”) wspomagana wokalnie przez swoją uczennicę. Leszek Możdżer oraz Atom String Quartet (także podczas wspólnego, zjawiskowego występu) zaprezentowali zaś jazzowe inspiracje twórczością romantyczną, przede wszystkim Fryderyka Chopina. W drugiej części koncertu wystąpił natomiast ukraiński pianista Ivan Shemchuk – laureat II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej, organizowanego także przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Soliście towarzyszyła Sinfonia Varsovia pod batutą Łukasza Borowicza. Usłyszeliśmy muzyką skomponowaną przez Ignacego Jana Paderewskiego i Gustava Mahlera.
Warto jeszcze dodać, iż galę – w bardzo merytoryczny i sympatyczny sposób – prowadziła Katarzyna Sanocka, a wszyscy nagrodzeni otrzymali statuetki autorstwa prof. Adama Myjaka. Nagrody finansowe ufundował zaś Związek Artystów Wykonawców STOART oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.
tekst: Michał Bigoraj
fot. Marta Ankiersztejn