Chcesz usłyszeć niebanalnie zaaranżowaną muzykę z orkiestrowym rozmachem? Lubisz muzyczną różnorodność, w której jazz przenika się z bluesem, swingiem czy tangiem? A może cenisz modę retro i chciałbyś przenieść się w czasie do pierwszej połowy XX wieku?

Jeśli choć jedna z Twoich odpowiedzi na powyższe pytania brzmi „Tak!”, to nie może Cię zabraknąć 5 maja w Gdyni podczas koncertu big – bandu dowodzonego przez Jana Szczurka!

Big-band to nieco zapomniana, ale niezwykle atrakcyjna, formuła zespołu muzycznego. Ich stosunkowo mała popularność wynika m.in. z faktu, iż wymaga bardzo dużych umiejętności tworzących go muzyków i ich dużej muzycznej samoświadomości. Wysoki poziom kompozytorski oraz wykonawczy sprawia jednak, iż udział w koncertach big-bandów jest doświadczeniem nieporównywalnym z obecnością na innych, bardziej „tradycyjnych”, koncertach.

Najlepiej przekonać się o tym 5 maja w gdyńskim Konsulacie Kultury! Tego dnia swoją trasę koncertową rozpocznie Jan Szczurek Big-band. Tworzą go muzycy będący w większości studentami lub absolwentami Akademii Muzycznej w Gdańsku, z których każdy mógłby z powodzeniem występować w filharmonii. Wolą jednak prezentować swój talent przy okazji widowiskowych koncertów, podczas których autorskie kompozycje lidera grupy przeplatają się z jazzowymi standardami, ale także przedstawicielami innych muzycznych gatunków. Atrakcyjność występów podnoszą dodatkowo efektowne solówki poszczególnych muzyków.

Zespół powstał w 2019 roku. Jego pomysłodawcą, liderem i kompozytorem większości materiału jest Jan Szczurek. Ten, niezwykle wszechstronny, muzyk studia z kompozycji oraz instrumentalistyki jazzowej (gra na trąbce) ukończył na gdańskiej Akademii Muzycznej. I to właśnie w murach tej uczelni odbywały się pierwsze koncerty jego big-bandu. Popularność zespołu stawała się jednak coraz większa, dlatego z czasem formacja zaczęła koncertować w trójmiejskich placówkach, a w 2023 roku zespół wyruszył w trasę koncertową po południowej części naszego kraju, podczas której grał koncerty w tak prestiżowych miejscach, jak krakowska Piwnica pod Baranami czy tyski Browar Tichauer. Słuchając, dowodzonej przez Szczurka, grupy można odnieść wrażenie, że utwory są błyskotliwie i fantazyjnie zaaranżowane, ale jednocześnie słychać w nich popularne motywy muzyki rozrywkowej. Jan Szczurek Big-band ponownie rusza teraz w trasę, tym razem „ogólnopolską”. Jej pierwszym przystankiem będzie Gdynia i koncert w Konsulacie Kultury. To będzie idealne zwieńczenie majówki!

Bilety dostępne TUTAJ

Zachęcamy także do obejrzenia tego występu:
https://www.youtube.com/watch?v=CAicMK5jbV0