„Audiencja” już 13 czerwca w multikinie

Jedna z najwybitniejszych brytyjskich aktorek w fenomenalnej roli Elżbiety II. 13 czerwca o godz. 19:00 w wybranych kinach sieci Multikino zaprezentowany zostanie spektakl „Audiencja”: kolejny tytuł w ramach projektu MultiCulture Britain – nowego przedsięwzięcia Multikina i British Council, promującego najciekawsze zjawiska w kulturze i sztuce Wielkiej Brytanii.

Dama Helen Mirren – wybitna brytyjska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, czterokrotnie nominowana do Oscara za filmy: „Szaleństwo króla Jerzego”, „Gosford Park”, „Ostatnia stacja” oraz „Królowa” (za rolę w tym ostatnim zdobyła statuetkę Oscara). Mirren jest ponadto laureatką 4 nagród BAFTA, trzech Nagród Emmy, trzech Złotych Globów. Dwa razy otrzymała nagrodę aktorską na Festiwalu Filmowym w Cannes i raz na Festiwalu Filmowym w Wenecji. Największą sławę przyniosła jej rola Królowej Elżbiety II w filmie „Królowa”; teraz ponownie wciela się w tę postać na deskach londyńskiego National Theatre.

Spektakl „Audiencja” powstał na podstawie scenariusza Petera Morgana („Królowa”, „Ostatni Król Szkocji”, „Frost/Nixon”, „Kochanice Króla”), wyreżyserował go Stephen Daldry („Billy Elliot”, „Godziny”), a nagranie zostało zrealizowane w Gielgud Theatre w Londynie.

Przez 60 lat Królowa Elżbieta II spotykała każdego ze swych dwunastu premierów na cotygodniowej prywatnej audiencji w Pałacu Buckingham. Obie strony trzymały się niepisanej zasady, że to co zostało powiedziane podczas tych audiencji nie zostanie powtórzone poza pałacem. „Audiencja” przedstawia wyobrażenia na temat tych przełomowych spotkań premierów z Królową – cotygodniowych prywatnych audiencji. Prezentując losy Królowej Elżbiety II od momentu kiedy jest młodą matką, aż po jesień życia, sztuka dokumentuje również przemiany polityczne i społeczne.

Spektakl „Audiencja” będzie można zobaczyć 13 czerwca 2019 r. o godzinie 19:00 w następujących kinach sieci Multikino: Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań – Stary Browar, Rzeszów, Szczecin, Warszawa – Targówek, Warszawa – Ursynów, Warszawa – Złote Tarasy, Wrocław – Pasaż Grunwaldzki oraz Zabrze.

Kolejnym wydarzeniem prezentowanym w ramach projektu MultiCulture Britain będzie spektakl „Hamlet” z Benedictem Cumberbatchem – już 11 lipca o godz. 19:00 w wybranych kinach sieci Multikino.

Bilety na wydarzenia w ramach projektu MultiCulture Britain można nabyć w kasach kin oraz na stronie www.multikino.pl. Cena biletu będzie zgodna z cennikiem obowiązującym w danym mieście.

***
Projekt MultiCulture Britain to kontynuacja strategicznej współpracy pomiędzy British Council i Multikinem, w ramach której od kilku lat na ekranach kin w całej Polsce prezentowane są transmisje najciekawszych spektakli z teatrów brytyjskich. W projekcie MultiCulture Britain British Council i Multikino promują ciekawe zjawiska w kulturze i sztuce z Wielkiej Brytanii w obszarze filmu, teatru, wystaw i koncertów. W Cyklu prezentowane są zjawiska artystyczne o brytyjskim rodowodzie, eksponujące złożoność kultury Wielkiej Brytanii, w obrębie której współistnieją różnorodne postawy i przekonania, a miejsce dla siebie znajdują zróżnicowane formuły artystycznego wyrazu. Przedsięwzięciu przyświeca idea promowania tolerancji, różnorodności oraz równych praw, jak również przeświadczenie, że fuzja różnych kultur w obrębie społeczeństwa, gdzie jedna kultura inspiruje się innymi, prowadzi do jej wzbogacenia o nowe, kreatywne, elementy i wartości.

mat. prasowe