perły

Kupujcie te perłowe klejnoty, dopóki są dostępne – artykuł o takim tytule ukazał się niedawno na portalu jubilerskim JCK online. Autorka zwraca w nim uwagę na spodziewane braki pereł na rynku w ciągu najbliższych kilku lat. Pandemia uderzyła boleśnie w podaż wszystkich kamieni szlachetnych, lecz o ile klejnoty kopalne po prostu pozostaną w ziemi, to pereł nie będzie w ogóle z uwagi na to, iż obecnie małże nie są szczepione. Następstwem będą oczywiście wzrosty cen, dużo szybsze niż te, jakie obserwowaliśmy w ostatnich latach. Jeśli myśleli Państwo o kupnie biżuterii z tych pięknych kamieni, to zdecydowanie nie warto już zwlekać. Jakie gatunki pereł dostępne są na rynku? Którymi z nich warto się zainteresować?

Biżuteryjnym przebojem ostatniej dekady są złote perły South Sea – tempo wzrostu cen tych klejnotów jest zawrotne, a zdarza się nawet, iż naszyjniki z takich pereł w najwyższej klasie nie są dostępne od ręki, a jedynie na zamówienie. Dotyczy to jednak tylko kamieni wyjątkowych, o jakości klasyfikowanej jako AAA (czysta powierzchnia, bardzo wysoki połysk). Najbardziej poszukiwane mają intensywnie złotą barwę i mogą osiągać ceny trzykrotnie wyższe niż analogiczne perły białe.

Dlaczego tak trudno je kupić? Co roku udaje się wyhodować tylko około 10 tysięcy złotych pereł South Sea wysokiej jakości. Dla porównania – każdego roku Rolex produkuje ponad 800 tysięcy zegarków, Ferrari zaś 8400 samochodów. Wysokiej klasy złote perły mórz południowych są więc 80 razy rzadsze niż rolexy i niemal tak rzadko spotykane jak ferrari. A z uwagi na zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie wód uzyskuje się ich coraz mniej.

Piękne ciemne ubarwienie to wyróżnik klejnotów pochodzących z mórz Polinezji Francuskiej, z racji swojego pochodzenia zwanych perłami Tahiti. Choć tradycyjnie mówi się, iż to perły czarne, egzemplarze rzeczywiście czarne należą do mało atrakcyjnych wizualnie i przez to nie są wysoko cenione. Tymi, które uważa się za najcenniejsze, są perły Tahiti o żywych barwach. Poszukiwane są zwłaszcza odcienie zieleni, z których koneserzy najbardziej cenią rzadkie egzemplarze o barwie zwanej „peacock green”. W perłach tych możemy zaobserwować kombinację intensywnej zieleni z brązem, oberżyną lub czernią, co tworzy tzw. efekt pawiego oka.

Klasyką są oczywiście perły białe, a tu prym wiodą japońskie klejnoty zwane Akoya, cenione przez koneserów za swój niedościgniony połysk oraz charakteryzującą najlepsze z nich grę barw zwaną orientem. Trud włożony w wyszukanie tak pięknych i rzadkich egzemplarzy tych pereł wynagrodzi nam biżuteria zapierająca dech w piersiach, która nikogo nie pozostawi obojętnym.

Tego typu perłowe rarytasy są specjalnością sklepu Gemlord, który wyławia z rynku najpiękniejsze okazy i oferuje je w swojej biżuterii. Prowadzony przez rzeczoznawcę sklep szczyci się jakością pereł rzadką w skali nie tylko europejskiej, ale i światowej, a jego witryna internetowa jest prawdziwą kopalnią wiedzy na temat tych pięknych kamieni.

www.gemlord.pl

Zdjęcia przedstawiają produkty z oferty sklepu gemlord.pl

Wywiad z czasopisma „Świat Elit” nr 2/2022

Magazyn „Świat Elit” w wersji elektronicznej (PDF) kupisz TUTAJ