Ewelina Maliborska jest jedną z nowych, wchodzących na rynek sztuki artystek. Pierwsze kroki związane z działalnością artystyczną postawiła w Krakowie. Tu ukończyła studia architektoniczne na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej.
Początkowo głównym tematem jej prac malarskich i rysunkowych były motywy architektoniczne. Łączyła w nich akwarelę i piórko. Charakteryzowały się ponadto niebanalną perspektywą, złożonością obiektów, intensywna grą światła i cienia. Zostały one zaprezentowane na pierwszej wystawie autorskiej „Odcienie miejsc, ujęcia miasta” na Politechnice Krakowskiej w galerii Kotłownia w 2016 roku.
Ważnym etapem w jej twórczości był pobyt w Mediolanie, gdzie pracowała jako architektka, ale każdą wolną chwilę wykorzystywała na malowanie. To właśnie tam w 2015 roku odniosła pierwsze sukces jako laureatka konkursu „Lodi in pittura” – skupionego wokół malarskich prezentacji tytułowego włoskiego miasta. To utwierdziło ją w przekonaniu, że warto tworzyć dalej.
W Lublinie w 2015 roku zajęła drugie miejsce w konkursie „Lublin w Malarstwie”, organizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie. Sukces ten powtórzyła w 2018 roku, a trakcie kolejnej edycji jej praca” Trynitarskie wariacje” uzyskała pierwszą nagrodę. Lata spędzone w Italii stały się to punktem wyjścia do dalszego rozwoju świadomości artystycznej, otworzyły ją na sztukę i przede wszystkim na akwarelę. Dała temu wyraz w kolejnej wystawie: „Podróże i powroty” w Galerii przy Bramie w Lubnie. W tym samym czasie dołączyła do grona Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich. Obecnie realizuje swoje morzenie o własnej pracowni artystycznej.
ART-DESK to autorska pracownia, która powstała z pasji do rysunku i akwareli. W pracowni odbywają się zajęcia dla dzieci, juniorów i dorosłych. Mimo, że mamy podział na grupy staram się pracować z każdą osobą indywidualnie. Nie ma dwóch takich samych osób i dwóch takich samych akwarel. Akwarela uchodzi za jedną z najtrudniejszą z technik. Nie wybacza błędów. Ale przy bliższym poznaniu efekty pracy są spektakularne! Żadną techniką nie uzyskami takiej lekkość, transparentności czy rozmyć.
Ewelina Maliborska tak mówi o swoich obrazach: Szukam ekspresji i siły wyrazu poprzez dynamikę kompozycji, kolor czy temat. Czasem odwołuję się do grafiki plakatowej, jej skrótu i syntezy treści. Ciekawi mnie jakie efekty można uzyskać poprzez połączenie precyzyjnego „wykalkulowanego” rysunku architektonicznego ze spontanicznym odczuciem, impresją na temat danego miejsca, która zazwyczaj przybiera formę plamy koloru. Zależy mi, aby publiczności oglądająca moje obrazy mogła rozpoznać przedstawione, znane jej miejsce, ale równocześnie, aby ten obraz pozwalał jej zobaczyć coś więcej i inaczej w znanym już widoku.
Wystawy zbiorowe:
- ” Przestrzenie akwarelowe” w Pałacu Zamoyskich w Kozłówce ( 2019)
- Wystawy sezonowe Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w galerii „ Przy Bramie” w Lublinie
- Reprezentacja Polski na festiwalu akwarelowym w Urbino ( Włochy) 2019
- ” Akwarelowe Bełżyce” 2020 w MDK Bełżyce
- „Grupa Lubelska- Akwarele” Wojewódzki Ośrodek Kultury, Centrum Kultury i Biblioteki w Gminie Zakrzówek, Centrum Kultury w Janiowie Lubelskim (2021)
Opracował Marek Gałczyński
Fot. Materiały własne E. Maliborskiej
Więcej prac artystki w czasopiśmie „Świat Elit” nr 2/2022
Magazyn „Świat Elit” w wersji elektronicznej (PDF) kupisz TUTAJ