Jacek Majchrowski

Rozmowa z Jackiem Majchrowskim, Prezydentem Miasta Krakowa, o planach inwestycyjnych w Krakowie.

Jak bardzo pandemia pokrzyżowała plany inwestycyjne w Krakowie?

Po raz pierwszy za naszego życia mieliśmy do czynienia z taką sytuacją, kiedy praktycznie z dnia na dzień zamykaliśmy się w domach. Trudno było stwierdzić, jaki to będzie miało wpływ na gospodarkę, finanse, rynek pracy, naszą psychikę itd. Rezygnowaliśmy z wielu inicjatyw skierowanych do mieszkańców, np. z wydarzeń kulturalnych, przenosząc je do sieci i zapraszając do korzystania z oferty miasta w Internecie. Staraliśmy się jednak, żeby pandemia nie pokrzyżowała nam planów inwestycyjnych. Z bardzo prostego powodu – utrzymanie inwestycji miejskich to przede wszystkim gwarancja miejsc w pracy w firmach, które je realizują. A to wydawało się kluczowe. I dla pracowników, i dla finansów miasta. Ostatecznie chyba udało się wyjść obronną ręką, bo nawet straty finansowe były mniejsze, niż szacowaliśmy to pierwotnie.

Z uwagi na obostrzenia nie odbyło się w Krakowie wiele kongresów. W jakim wymiarze udaje się to teraz odbudowywać?

W 2019 roku w Krakowie odbyło się prawie 8,5 tys. spotkań, w tym 5 tys. dla grup powyżej 50 osób. Wśród nich 69 proc. stanowiły konferencje i kongresy, resztę natomiast spotkania korporacyjne, motywacyjne i targi. W 2020 roku oczywiście było ich przez pandemię o wiele mniej, ale to był czas na inwestycje w studia do wydarzeń hybrydowych i online. Dlatego też wiele kongresów było i jest z Krakowa transmitowanych na cały świat. Staramy się wrócić jednak do tego trendu sprzed pandemii i kalendarz Centrum Kongresowego ponownie się zapełnia.

Czas pandemii to wiele wyrzeczeń i ograniczeń, a także odpowiedzialnego podejścia do sytuacji. W sierpniu zaapelował Pan do rodziców uczniów o szczepienie dzieci przeciw COVID-19. Jak w tej chwili wygląda sytuacja w Krakowie?

To głównie zasługa rozsądku krakowian, ale pewnie także i apelu skierowanego do nich. Eksperci przyznali Krakowowi wyróżnienie: „Propagator szczepień przeciw COVID-19”. Zajęliśmy pierwsze miejsce, jeżeli chodzi o szczepienia w Małopolsce, z największym odsetkiem zaszczepionych mieszkańców, co bardzo nas cieszy. W grupie seniorów „70 plus” zaszczepiło się 84 proc. mieszkańców, co jest prawdziwym rekordem. Bardziej niepokoi nas fakt, że znacznie mniejsze zainteresowanie szczepieniami wykazują grupy najmłodsze. Staramy się oczywiście zrobić wszystko, by szczepienie nie było skomplikowaną operacją, np. proponujemy szkołom pomoc w organizacji szczepień uczniów. Oddźwięk jest – delikatnie mówiąc – umiarkowany.

(…)

Więcej w drukowanym wydaniu czasopisma Świat Elit 3/2021 (144) 

Rozmawiała Paulina Dzierbicka

Fot. W. Majka/UMK

Magazyn „Świat Elit” od nr 1/2022 dostępny jest w wersji PDF TUTAJ