Rozmowa z prof. Gertrudą Uścińską, prezes ZUS. 

Jaki jest Pani pomysł na zarządzanie ZUS-em, jedną z największych instytucji publicznych, która ma już 85 lat?

85 lat to mocny fundament do budowania teraźniejszości i planowania działań na przyszłość. Od 2016 roku realizuję misję polegającą na tym, aby ZUS w większym niż dotychczas stopniu służył państwu i obywatelom. Przywiązuję dużą wagę do tego, aby usprawniać i modernizować. Myślę, że uzyskujemy status innowacyjnej instytucji zaufania społecznego, zarówno z punktu widzenia jakości obsługi klientów, jak i stosowania prawa oraz nowoczesnych technologii. Dobre rezultaty daje zintegrowane zarządzanie, ukierunkowane na poszczególne filary systemu ubezpieczeń społecznych. W 2013 roku pozytywnie oceniało ZUS tylko 26% Polaków, dzisiaj ten odsetek wzrósł do 47%.

W ostatnich latach ZUS został laureatem wielu nagród, przyznawanych m.in. przez środowiska biznesowe i informatyczne, a także organizacje międzynarodowe. Za co zakład jest ceniony?

Międzynarodowe Stowarzyszenie Zabezpieczenia Społecznego przyznało nam w 2019 roku 8 certyfikatów jakości, w tym 3 z wyróżnieniem. Zostaliśmy docenieni za takie reformy, jak e-składka, która uprościła opłacanie składek dla 2,7 mln płatników, a na której teraz wzoruje się Ministerstwo Finansów, wprowadzając mikrorachunki podatkowe. Dzięki nadaniu płatnikom indywidualnych numerów rachunków składkowych wyeliminowaliśmy masowe błędy przy wypełnianiu przelewów. Ponadto e-składka zwiększyła dyscyplinę płatniczą, dzięki czemu zwiększyły się wpływy i zmalało narastanie zadłużenia. Nagrodę dostaliśmy także za elektroniczne zwolnienia lekarskie, tzw. e-ZLA. Jesteśmy w elitarnym gronie nielicznych państw, w których wprowadzono powszechnie takie rozwiązanie. E-ZLA pozwalają wystawiać zwolnienia szybciej, wygodniej i bez błędów. Dokument taki natychmiast trafia do pracodawcy, który może szybciej zorganizować zastępstwo, oraz do ZUS-u. Te reformy uczyniły nas liderem e-urzędu i e-państwa.

Jakie znaczenie ma e-składka dla państwa, którego zadania w obszarze ubezpieczeń społecznych wykonuje ZUS, a jakie dla przeciętnego Kowalskiego?

To reforma jest korzystna dla każdego Kowalskiego. Przy e-składce mamy przejrzyste zasady poboru należności. Na koncie płatnika zapisywane są wszystkie wpłaty, miesiąc po miesiącu. Nasz Kowalski wie, ile składek odprowadził pracodawca. Każda składka i każde konto płatnika są de facto potwierdzeniem uprawnień do ubezpieczenia chorobowego czy wypadkowego. E-składka była reformą na rzecz każdego obywatela, bo zgromadzone składki decydują o naszych uprawnieniach.

(…)

Więcej w wydaniu drukowanym czasopisma Świat Elit 1/2020 (140)

Rozmawiała Małgorzata Saliw

Fot. archiwum własne Gertrudy Uścińskiej