Tom Dixon

 

Tom Dixon urodził się w 1959 r. w tunezyjskim Sfax. Do Wielkiej Brytanii trafił w wieku 4 lat. Porzucił naukę w londyńskiej Chelsea School of Art, aby poświęcić się grze na gitarze basowej. Dziś jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych na świecie projektantów przemysłowych.

Wypadek – przypadek czy przeznaczenie?

Pewnego dnia, naprawiając z kolegą swój uszkodzony podczas wypadku motocykl, odkrył w sobie pasję do majsterkowania i spawania. Naprawa motocykla wymagała bowiem pracy z metalem. Od tej pory Tom zaczął regularnie odwiedzać miejsca skupu złomu, a znalezione tam zdezelowane przedmioty przeobrażać – na początku hobbistycznie – w nowatorskie meble. W ten sposób w 1987 r. powstało krzesło Kitchen Chair, a rok później – Crown Chair.

Początkowo Dixon realizował pojedyncze zlecenia na meble od osób z artystycznego kręgu, w którym na co dzień się obracał. Zainteresowanie jego wyrobami stale rosło, dlatego niebawem zdecydował się uruchomić własny sklep i studio „Space”. Można było tam kupić prace właściciela i młodych zdolnych designerów, których promował. Pod koniec lat 80. twórczością projektanta zainteresowała się włoska marka Cappellini. Dixon sprzedał jej prawa do krzeseł S Chair i Pylon Chair, które firma produkuje do dziś.

Ten ruch sprawił, że projektant stał się znany. W 1998 r. trafił do słynnej brytyjskiej firmy Habitat, oferującej meble i akcesoria wnętrzarskie. Wierzono, że twórca o nietypowym przygotowaniu do zawodu odnowi i unowocześni wizerunek marki. Tak też się stało. W Habitacie Dixon najpierw szefował zespołowi projektowemu, aby następnie objąć stanowisko dyrektora kreatywnego. W firmie tej pozostał do roku 2008. Sukces marce przynieśli w tym czasie zdolni projektanci, m.in. bracia Bouroullec, których Dixon zaprosił do współpracy.

Innym trafnym posunięciem Dixona było wznowienie produkcji kultowych mebli Vernera Pantona. Później związany był jeszcze ze słynną fińską marką Artek, należącą do Alvara Aalto. Tam również dokonał rewolucji, która zagwarantowała firmie sukces.

Współpraca ze znamienitymi markami nie powstrzymywała designera przed działalnością pod własnym nazwiskiem. W 1992 r. powstał pierwszy butik „Tom Dixon”, a w roku 2002 w Londynie firma pod tą samą nazwą, która do dziś projektuje lampy, meble i dodatki wnętrzarskie. Rok wcześniej Dixon otrzymał Order Imperium Brytyjskiego za szczególny wkład we wzornictwo przemysłowe. Jego lampy – Mirror Ball, Copper Shade i Beat Light oraz siedzisko Wingback Chair przeszły do historii wzornictwa przemysłowego.

(…)

Więcej w wydaniu drukowanym czasopisma Świat Elit 3/2018 (136)

Fot. mat. prasowe targów Warsaw Home

Opracowała Anna Ziędarska