Statystyki są zastraszające – codziennie w Polsce sprzedawanych jest 3 mln. tzw. „małpek”, a Polacy piją więcej niż w okresie PRL-u.
Monika Sławecka w swojej nowej książce zdecydowała się poruszyć temat trudny, mało medialny i wciąż spychany na margines w świadomości polskiego społeczeństwa – problem alkoholizmu kobiet.
– Zauważyłam, że kobiety z bliskiego mi otoczenia przestały używać alkoholu do zabawy, a zaczęły koić nim swoje niepowodzenia, doły, zaburzenia, lęki, nieudane relacje z mężczyznami – pisze autorka i tłumaczy, dlaczego podjęła ten temat. – Widziałam, jak wspaniałe istoty topiły ból istnienia w alkoholu i chciałam zrozumieć, z każdej możliwej strony, dlaczego tak się dzieje.
„Alkohol. Piekło kobiet” Moniki Sławeckiej ukazuje portret Polek, które zmagają się z chorobą alkoholową. Są wśród nich kobiety znane i nieznane, aktorki i pielęgniarki, dyplomatki i sprzedawczynie. Łączy je jedno: uzależnienie. Autorka w rozmowach z nimi pokazuje ich intymny świat doświadczeń, przeżyć i trudnych emocji, które bywają zarówno przyczynami alkoholizmu, jak i jego konsekwencjami.
Książka to szczere wyznania kobiet dotkniętych nałogiem i tych, które próbują im pomóc, pozwalają odnaleźć odpowiedź na pytania, które nie zawsze chcemy sobie zadawać. Gdzie leży granica? I co możemy zrobić, jeśli ją przekroczymy?
Jak to – ja alkoholiczką? Przecież mam pracę, w której jestem szanowana, świetnie zarabiam, moje dzieci uczą się w elitarnej szkole, którą sama opłacam. Jednak na spotkaniu AA okazuje się, że wszyscy kiedyś byliśmy w tym miejscu.
Ilona Montana
Wydawało mi się, że nagle wyzbyłam się problemów, choć tak naprawdę cały czas mi ich przybywało. Gdy omal nie rozjechałam dziecka na ulicy, zaczęłam zdawać sobie sprawę, że straciłam kontrolę nad swoim życiem.
Renata Skonieczna
Wracałam do domu ze szpitala i nie miałam siły na własne dzieci i ich problemy. Najpierw musiałam się napić, żeby zapomnieć o horrorze zmiany, którą właśnie skończyłam. Jednak naprawdę źle zaczęło się ze mną dziać w momencie, gdy zaczynałam pić przed pracą, żeby w ogóle do niej pójść i dyżurować przy łóżku chorego.
Ola Kapuścińska
Monika Sławecka
absolwentka filmoznawstwa, scenarzystka, autorka bestsellera Balet, który niszczy, w którym odsłania kulisy przemocy w szkołach baletowych. Tym razem przeprowadziła serię przejmujących wywiadów z kobietami nadużywającymi alkoholu. Wraz ze swoimi bohaterkami opowiada o bolesnych przeżyciach, trudnej walce z nałogiem i nadziei na lepszą przyszłość.
Kontakt dla mediów:
Magdalena Jakubowska, e-mail: magdalena.jakubowska@pascal.pl, tel. 510 898 544