Bronisław Komorowski

Rozmowa z Bronisławem Komorowskim, Prezydentem RP w latach 2010–2015.

Setna rocznica odzyskania niepodległości skłania polityków i historyków do wielu refleksji i podsumowań. Co Pana zdaniem jest największym osiągnięciem Polski w mijającym stuleciu?

Jestem i historykiem, i politykiem oraz ze względu na moje zaangażowanie w opozycję niepodległościową w latach 70. i 80. także praktykiem w odzyskiwaniu wolności. Z mojego punktu widzenia największym osiągnięciem minionego stulecia jest dwukrotne odzyskiwanie przez nasz kraj niepodległości. Po raz pierwszy stało się to w 1918 r., jednak po niecałych 20 latach nastąpiło załamanie polskiej państwowości. W 1989 r. niepodległość nie tylko została ponownie odzyskana, ale także umocniona – w takim stopniu, jak nie było to możliwe w roku 1918. Dołączyliśmy do rodziny krajów o wolnym rynku i o systemie demokratycznym. Staliśmy się częścią mocnych struktur świata zachodniego. Jesteśmy członkami UE oraz NATO.

Obejmując prezydenturę po wielkiej polskiej tragedii, która miała miejsce w Smoleńsku, i tragicznej śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, był Pan zmuszony stanąć w obliczu nowej rzeczywistości. Jakie emocje towarzyszyły Panu w tamtych dniach, a jak dziś ocenia Pan echa tamtych wydarzeń?

Zastanawiałem się wówczas, czy państwo polskie sprosta tej trudnej sytuacji, jaka powstała w wyniku skutków katastrofy smoleńskiej, czyli śmierci wielu osób, pełniących ważne funkcje państwowe. Zginął prezydent RP, wszyscy najważniejsi dowódcy sił zbrojnych, prezes Narodowego Banku Polskiego, licząca się grupa parlamentarzystów. W moim przekonaniu w tamtym momencie sprawdziła się Konstytucja. Państwo polskie poradziło sobie z kryzysem, będącym skutkiem katastrofy smoleńskiej. Przez parę miesięcy pełniłem podwójną funkcję: prezydenta RP i marszałka Sejmu, potem po wygranych wyborach zostałem głową państwa. Udało się ustabilizować struktury państwa polskiego oraz siły zbrojne. Niestety, nie udało się ustabilizować opinii publicznej, gdyż katastrofa, a nawet żałoba stały się elementem gry politycznej.

(…)
Więcej w wydaniu drukowanym czasopisma Świat Elit 3/2018 (136)

Rozmawiał Marek Kasprzyk

Fot. Ł.Kamiński/KPRP (z archiwum B.Komorowskiego)

Magazyn „Świat Elit” od nr 1/2022 dostępny jest także w wersji PDF