21 września 2024 roku. Warto zapisać tę datę w kalendarzu, bo właśnie wtedy w warszawskim Muzeum Azji i Pacyfiku, odbędzie się niecodzienny pokaz mody łączący dwie energie i dwa światy — Polskę i Japonię. Pokaz otworzy obchody jubileuszu 20-lecia działalności twórczej Justyny Ołtarzewskiej, a jego wyjątkowość polegać będzie na wykorzystaniu obrazów sumi-e Małgorzaty Tohkou Olejniczak.

Dwie artystki, dwa światy i jeden projekt

Dawno już nie byliśmy świadkami tak doskonałego połączenia mody i sztuki. Wyrafinowana moda i wyjątkowa sztuka sumi-e (tradycyjna japońska sztuka malowania tuszem) połączą się, tworząc spektakularny i subtelny projekt, który celebruje dwie dekady twórczości projektantki Justyny Ołtarzewskiej. Ta wyjątkowa kolekcja stanowi spotkanie dwóch energii i światów reprezentowanych przez te uznane artystki.

Unikatowe ubrania zaprojektowane przez Justynę Ołtarzewską na pokaz art-à-porter powstają z uwzględnieniem obecnych trendów mody, z akcentem na klasyczne kroje oraz najdoskonalsze tkaniny. Na poszczególnych elementach kolekcji z jedwabiu i wełny znajdą się ręcznie malowane obrazy Małgorzaty Tohkou Olejniczak, która również obchodzić będzie jubileusz – 25-lecie swojej pracy artystycznej. Pozostała część kolekcji będzie zdobiona jej pracami w formie druku. Projekty drukowanego jedwabiu zostaną wykonane w limitowanych seriach.

Elegancja najwyższej jakości

Motywem przewodnim pokazu będą cztery pory roku. Tak też jest zaprojektowana kolekcja — ubrania z niej można nosić przez cały rok.

Wydarzenie zaplanowane na wrzesień, to jednak nie tylko pokaz, ale też wystawa obrazów, która przeniesie nas w świat minimalizmu i niedopowiedzeń. Koktajl umili też koncert, ale na tym nie koniec, bo dla gości zostaną przygotowane jeszcze inne niespodzianki i atrakcje.

Aby być obecnym na pokazie, trzeba mieć imienne zaproszenie, jednak warto śledzić profile artystek, aby być na bieżąco z informacjami dotyczącymi kolekcji, jak i samego wydarzenia, gdyż jest jego pierwsza edycja będzie miała swoje kontynuacje. 

O artystkach:

Justyna Ołtarzewska – projektantka z 20-letnim doświadczeniem. Absolwentka Wyższej Szkoły Sztuki Stosowanej w Poznaniu i Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, specjalizująca się w druku na tkaninie i grafice użytkowej. Jej portfolio obejmuje projektowanie odzieży scenicznej, biznesowej, dziecięcej oraz reklamowej. W swoim Atelier realizuje marzenie o ubieraniu kobiet, współtworząc z nimi kolekcje i szyte na miarę ubrania. Justyna od kilku lat maluje na jedwabiu, projektuje druki, hafty, ozdoby i plisowania, tworząc swoje unikalne tkaniny.

Małgorzata Tohkou 東 虹 Olejniczak – polsko-szwajcarska artystka, wykładowca japońskiego malarstwa tuszowego w Europie. Jej prace powstają z użyciem tradycyjnych technik, przekazywanych przez mistrzów od setek lat. Małgorzata regularnie uczestniczy w wystawach w Europie, USA i Japonii, zdobywając liczne nagrody, w tym w The Tōkyō Metropolitan Art Museum i The Tōkyō National Art Center. W 2021 roku otrzymała nagrodę specjalną Ministerstwa Spraw Zagranicznych Japonii, a w 2022 roku mistrz Tohun Kobayashi nadał jej artystyczne imię – pseudonim Tohkou („Wschodnia Tęcza”). W 2023 roku została członkinią zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Sumi w Japonii.

Organizatorem wydarzenia jest Business Masters Community Foundation, a partnerem strategicznym Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie.

Więcej informacji na stronie: https://mojo.oltarzewska.pl/