Luiza Wojciechowska-Konopka ukończyła studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (kierunek astronomia). Artystka jest członkiem Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków (OW ZPAP).
Luiza Wojciechowska-Konopka dyplom z malarstwa obroniła w 2004 roku w pracowni profesora Mariana Czapli, a aneks oraz pracę teoretyczną pod tytułem Sztuka publiczna w rzeczywistości globalnej w Pracowni Sztuki w Przestrzeni Publicznej u profesora Mirosława Duchowskiego. Miłość do nauk ścisłych zaszczepili we mnie rodzice. Tata był geologiem, ale wcześniej studiował też fizykę, mama była doktorem biochemii. Zdolności malarskie odziedziczyłam po babci. Obie drogi wydawały mi się bardzo kuszące, ale ostatecznie związałam się zawodowo ze sztuką. Niemniej bardzo kibicuję instytucjom takim jak Centrum Nauki Kopernik, które łączą te dziedziny i przedstawiają naukę jako swego rodzaju performance – wyjaśnia.
Artystka współtworzyła Grupę Artystyczną Flogiston, a następnie grupę Osobno. Od 2009 roku pracuje w Mareckim Ośrodku Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego, gdzie łączy pracę dydaktyczną z obowiązkami kuratora wystaw Galerii MOK. Praca w Ośrodku Kultury jest dla mnie misją, bo uwielbiam edukować kulturalnie i artystycznie. Młodzież to dla mnie szczególnie ważny i wdzięczny odbiorca – nastolatki są bardzo wrażliwe i piękne w środku – tłumaczy malarka.
Swoją twórczość prezentowała na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. W obszarze jej zainteresowań mieści się również grafika komputerowa, scenografia i fotografia podróżnicza. Dysponuje warsztatem malarskim, umożliwiającym jej swobodne wypowiadanie się zarówno w malarstwie klasycznym, jak i nowoczesnym, a ponad dziesięcioletnie doświadczenie dydaktyczne pozwala na tworzenie ciekawych propozycji z zakresu edukacji artystycznej. Technicznie trudniejsze jest malarstwo klasyczne, ale daje efekt bardziej zrozumiały dla zwykłego widza. Z kolei sztuka nowoczesna, pozbawiona sztywnych ram formalnych, bywa często hermetyczna i niezrozumiała. Tak naprawdę najbardziej lubię malować półrealistyczne, oniryczne obrazy – podkreśla.
Ostatnie dwa lata to dla artystki bardzo owocny czas. W roku 2020 uzyskała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na projekt z zakresu edukacji kulturalnej: „Kurczak na ostro w różnych stylach malarskich” i została youtuberką (kanał KURCZAK NA OSTRO w różnych stylach malarskich). Można tam zobaczyć, jak artyści różnych epok i wielcy mistrzowie malarscy namalowaliby ten sam motyw – kurczaka.
(…)
opracowała Sylwia Kowalska
Więcej w czasopiśmie „Świat Elit” nr 3/2022
Magazyn „Świat Elit” w wersji elektronicznej (PDF) kupisz TUTAJ
Kontakt z artystką: luiza.wojciechowska@op.pl