Reklama

W niedzielę 26 stycznia 2014 r. o godz. 18.00 w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie miała miejsce inauguracja nowego cyklu koncertowego „Feniks z popiołów”. Tytuł cyklu związany jest z 30. rocznicą otwarcia Zamku dla publiczności po jego odbudowie. 

W koncercie inauguracyjnym udział wzięli muzycy kolumbijscy: Santiago Medina Cepeda – skrzypce, Juan Manuel Araque Rueda – tiple i Alexander Cuesta – gitara.

W programie reprezentowali oni następujących kompozytorów: Francisco Cristancho, Pedro Morales Pino, José A. Morales, José Macías, Germán Darío Pérez, Carlos Viecco, Miguel Bocanegra, Carlos Rozo, Álvaro Romero, José Barros, Luis A. Calvo, Francisco Cristancho.

Szczególnym zainteresowaniem cieszył się instrument o nazwie tiple, będący mniejszą wersją gitary, ale z dwustoma strunami, spokrewniony z mandoliną i występujący wyłącznie na terenie Kolumbii. Jest to narodowy instrument tego kraju. Jego historia sięga stu lat, a sposób wydobywania dźwięku jest nieco inny niż w tradycyjnej gitarze. Do szarpania strun nie używa się tu paznokcia, a piórka lub wszystkich palców.

 

Ta radosna rocznica dzięki energii i wyrazistej rytmice muzyki kompozytorów kolumbijskich, a także żywiołowości, muzykalności i urokowi samych instrumentalistów, w udany sposób wpisała się w początek tegorocznego karnawału. Było to możliwe dzięki ogromnej pomocy finansowej Ambasady Kolumbii w Polsce i osobistemu zaangażowaniu pani Ambasador Victorii Gonzales-Arizy.

Foto: archiwum Zamku Królewskiego
Aleksandra Buszta-Bąk

Partnerzy

abk_logo kdm_logo zpap_logo teraz_polska_logo bok_logo kt_com_logo kopd_logo mediatory_logo_2 logo_lp
zamek_krolewski_logo perly_medycyny_logo mfr_orzel2013_logo mgr_orzel2013 mpr_orzel2013 gat_2013_logo logo_pp spp_2013 egd logo
 bwl logo  thingsbulb  cbck logo orly_budownictwa_logo rig_logo_2  logo kart arena  Platforma  retail logo