Reklama

W Ambasadzie Federacji Rosyjskiej w Polsce odbyło się przyjęcie z okazji Dnia Obrońcy Ojczyzny. Zostało ono zorganizowane przez J.E. Alexandra Alekseeva, Ambasadora Federacji Rosyjskiej w Polsce i attaché wojskowego, lotniczego i morskiego, który pracuje przy ambasadzie. Samo przyjęcie w ambasadzie poprzedziła uroczystość złożenia wieńców na Cmentarzu Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie. Coroczna tradycja ma przypominać o ofierze jaką złożyli w czasie II wojny światowej żołnierze Armii Czerwonej w walce z nazistami, choć na cmentarzu pochowani są zarówno Rosjanie, Mołdawianie, Ukraińcy, Polacy, Białorusini i Kazachowie. Dzień Obrońcy Ojczyzny to jedno z najważniejszych świąt narodowych w rosyjskim kalendarzu. Co roku obchodzone jest 23 lutego i uważane nieoficjalnie przez rosyjskie społeczeństwo także za „Dzień mężczyzny”. W Związku Radzieckim bowiem mężczyzna utożsamiany był z obrońcą kraju, który stoi na straży granic państwa i któremu należy się cześć i honor.

 

Dzień 23 lutego decyzją Dumy ustalono ustawowo dniem wolnym od pracy. Rosyjskie służby cywilne, mundurowe oraz weterani wojskowi gromadzą się jako szczególni i honorowani goście uroczystości organizowanych przez najwyższych zwierzchników politycznych. Dzień Obrońcy Ojczyzny poświęcony jest pamięci wszystkich żołnierzy, którzy oddali swoje życie w walce za kraj, w całej historii Rosji. To święto, którego celem jest upamiętnienie jej militarnych dziejów i osiągnięć, przypomina o ponad tysiącletniej rosyjskiej historii i ofiarach, które poniosły śmierć w obronie granic.

Foto archiwum redakcji

Partnerzy

abk_logo kdm_logo zpap_logo teraz_polska_logo bok_logo kt_com_logo kopd_logo mediatory_logo_2 logo_lp
zamek_krolewski_logo perly_medycyny_logo mfr_orzel2013_logo mgr_orzel2013 mpr_orzel2013 gat_2013_logo logo_pp spp_2013 egd logo
 bwl logo  thingsbulb  cbck logo orly_budownictwa_logo rig_logo_2  logo kart arena  Platforma  retail logo