Reklama

Rozmowa z Marią, portugalską piosenkarką fado


mirza_1Proszę powiedzieć, skąd wzięła się u Pani fascynacja muzyką nurtu fado? Gdzie zetknęła się Pani z nim po raz pierwszy? Kto był Pani mistrzem?
W związku z tym, że wychowałam się w środowisku o niezwykle silnych tradycjach, których fado było integralną częścią i dosłownie na każdym kroku śpiewali wszyscy, ja także poczułam potrzebę śpiewania i bycia częścią tej tradycji.

Na lata 90. XX wieku przypadł renesans fado. Wtedy stylem tym zainteresowali się młodzi wykonawcy, również Pani. Jak wytłumaczyłaby Pani fenomen fado, jego niesłychaną popularność nie tylko w rodzinnej Portugalii, ale również w innych krajach na świecie?
Fado to gatunek muzyczny oparty na uczuciach związanych z życiem i kondycją ludzką. Portugalczycy są ludźmi nie zwykle emocjonalnymi. Nowe pokolenie artystów staje się coraz bardziej popularne, ponieważ wykonuje uwspółcześnione wersje fado portugalskiego i lizbońskiego. Obserwuję, że ludzie są coraz bardziej otwarci na wyrażanie swoich uczuć i zwracają uwagę na nową kulturę.

Fado to melancholijne pieśni, nazywane portugalskim bluesem. Tymczasem Pani, dzięki swoim wykonaniom, porównywana jest do div operowych oraz megagwiazd muzyki nurtu popu/rocka. Czy klasyczny styl fado ma siłę rażenia porównywalną do muzyki nowoczesnej?
Nie mam pojęcia, co się ze mną stało. W moim odczuciu, ludzie są otwarci na zrozumienie mnie jako pieśniarki i za to im ogromnie dziękuję.

Więcej w numerze
fot. archiwum

Partnerzy

abk_logo kdm_logo zpap_logo teraz_polska_logo bok_logo kt_com_logo kopd_logo mediatory_logo_2 logo_lp
zamek_krolewski_logo perly_medycyny_logo mfr_orzel2013_logo mgr_orzel2013 mpr_orzel2013 gat_2013_logo logo_pp spp_2013 egd logo
 bwl logo  thingsbulb  cbck logo orly_budownictwa_logo rig_logo_2  logo kart arena  Platforma  retail logo