Reklama

Rozmowa z rodziną Mańkowskich, właścicielami Uzdrowiska Szczawnica


szczawnica_1Szczawnica to miejscowość od lat związana z Państwa rodziną. Proszę przybliżyć nam historię tego miejsca i dzieje Państwa rodziny?
Christophe Mańkowski: Historia naszej rodziny związana jest ze Szczawnicą od początków XX wieku. W 1909 roku właścicielem ziemi dóbr położonych w obrębie Górnego Zakładu Zdrojowego został nasz pradziadek–Adam hr. Stadnicki, który włożył mnóstwo pracy i energii w rozbudowę miasta. To był wspaniały okres, podczas którego Szczawnica była pięknym i znanym w Europie kurortem. Niestety, okres II wojny światowej zatrzymał jego rozwój, a po wojnie, w 1948 roku, władze PRL upaństwowiły uzdrowisko. Po wieloletnich staraniach, w 2005 roku, pojawiła się okazja, by odzyskać dobra należące niegdyś do naszej rodziny. Od tego momentu potomkowie rodu Stadnickich, a w tym zdecydowanie nasz ojciec, Andrzej Mańkowski (wnuk hrabiego Adama Stadnickiego–przyp .red.), zdecydował się zainwestować siły i środki, aby przywrócić Szczawnicy dawny splendor i czar. Ja przyjechałem tutaj pierwszy, potem dołączyli do mnieNicolas i Helena, by wspierać mnie w tym ogromnym projekcie.

Jak o spadkobiercy swoich poprzedników, założyliście Państwo rodzinną spółkę Thermaleo. Jakie są główne kierunki działania tej spółki?
n C.M.: Spółka Thermaleo powstała w 2005 roku. Zależało nam na tym, aby kontynuować wizję rozwoju uzdrowiska, która przyświecała naszemu pradziadkowi. Staramy się myśleć jak on–rozwijać kurort, ale pamiętać także o mieście. W efekcie zrealizowaliśmy i nadal realizujemy liczne projekty i inwestycje na terenie Szczawnicy i w jej okolicach.
Helena Mańkowska: Obecnie nasza firma działa głównie w sektorach hotelarskim, gastronomicznym, wypoczynkowym oraz kulturowym. Posiadamy kilka hoteli, restauracje, stadninę koni, również galerię, muzeum czy też serce kulturalne miasta jakim jest Dworek Gościnny, nasza ostatnio zrealizowana inwestycja i na pewno nieostatnia. Dla nas to więcej niż praca czy czysty biznes. Naszym zamierzeniem jest odnowa miasta z zachowaniem kultury, tradycji, architektonicznych detali, które stanowią duszę Szczawnicy i są jej największymi atutami.

Więcej w numerze
fot. zbiory firmy Thermaleo

Partnerzy

abk_logo kdm_logo zpap_logo teraz_polska_logo bok_logo kt_com_logo kopd_logo mediatory_logo_2 logo_lp
zamek_krolewski_logo perly_medycyny_logo mfr_orzel2013_logo mgr_orzel2013 mpr_orzel2013 gat_2013_logo logo_pp spp_2013 egd logo
 bwl logo  thingsbulb  cbck logo orly_budownictwa_logo rig_logo_2  logo kart arena  Platforma  retail logo