Reklama
malowane_jedwabiem_1Zina Fedziunina jest białoruską artystką i kreatorką mody, która zajmuje się malowaniem obrazów w technice batik oraz tworzeniem ubiorów z jedwabiu. Wykształcenie zdobyła w Białoruskim Państwowym Uniwersytecie Kultury i Sztuki.

Skąd u artystki fascynacja batikiem i tworzenie obrazów w tej technice? – Jakieś 8 – 10 lat temu przeczytałam artykuł o indonezyjskim batiku. Bardzo zainteresowała mnie ta technika i zdecydowałam się spróbować stworzyć obraz na jedwabiu. Odtąd, i sama praca z jedwabiem, i uzyskiwany rezultat nieustannie mnie czarują i nie przestają zadziwiać – opowiada Zina Fedziunina. –Jedwab to dziwny i zarazem bardzo wdzięczny materiał, jeżeli odnosić się do niego z szacunkiem i z uwagą. On dosłownie urealnia zamiar artysty, nadaje pracy lekkości i niemal ją ożywia. Artystka zaznacza jednak, że to dość żmudna praca, która wymaga od autora szczytowej formy i rzetelności. – Poprawić błąd, zamalować zaciek farby lub nie ten ton?Praktycznie nie możliwe!Dlatego trzeba wielkiej dokładności, staranności i pewności co do tego, gdzie mają znaleźć się odpowiednie motywy i wzory. Trzeba czuć ten materiał duszą, ściśle wiedząc, jaki będzie rezultat łączenia różnych farb, obliczać gęstość materiału itd. Kilku letnie eksperymentowanie z batikiem zaowocowało opracowaniem własnej autorskiej metody wykorzystywania tej techniki w działalności artystycznej.

Więcej w numerze
fot. Andrzej Skorski

Partnerzy

abk_logo kdm_logo zpap_logo teraz_polska_logo bok_logo kt_com_logo kopd_logo mediatory_logo_2 logo_lp
zamek_krolewski_logo perly_medycyny_logo mfr_orzel2013_logo mgr_orzel2013 mpr_orzel2013 gat_2013_logo logo_pp spp_2013 egd logo
 bwl logo  thingsbulb  cbck logo orly_budownictwa_logo rig_logo_2  logo kart arena  Platforma  retail logo