Reklama

Rozmowa z Siergiejem Serge, artystą malarzem


tworzac_1W 1974 roku ukończył Pan Moskiewską Akademię Sztuk Plastycznych im. Hrabiego Stroganowa. Jak wspomina Pan lata spędzone na tej uczelni? Czy to dzięki niej do perfekcji opanował Pan techniki malarskie, poznał tajniki konserwacji obrazów, wydaje Pan ekspertyzy, udziela konsultacji, uczy...?
Profesorowie mojej uczelni byli wspaniałymi słynnymi malarzami i każdy z nich wprowadzał swoich studentów w arkana własnego warsztatu, czuł odpowiedzialność za naszą twórczą przyszłość. Mistrz-nauczyciel starał się przekazać nie tylko swoje profesjonalne, ale również duchowe umiejętności. W pracowniach i na wystawach tych artystów uczono nas, że w sztuce nie może być mowy ani o kompromisie, ani o koniunkturalności. Bardzo wzbogacało mnie również uczestnictwo w wystawach

„Mistrz i Uczeń”. Jeden z moich wykładowców cały czas powtarzał (nie wiem, czy to jego słowa, czy kogoś z wielkich) „Malarzu, maluj, nie gadaj”. Jeżeli można mówić o perfekcji, którą tak miło wspomina pani–mogę powiedzieć jedno: każdy mój obraz, każda wystawa, każda ikona–to swoisty egzamin, który muszę zdać z najlepszą oceną jury o bardzo licznym składzie–odbiorców mojej sztuki. I nie mogę pozwolić sobie na to, by dzieło sztuki zastępował własny komentarz do niej – ludzie wszystko widzą na obrazie i wszystko rozumieją. Więc nigdy nie mogłem powiedzieć w czasie przeszłym „uczyłem się”, tylko„uczę się”.

Czy właśnie na studiach zaszczepiono w Panu miłość i szacunek do sztuki, czy raczej wyniósł je Pan z rodzinnego domu o silnych artystycznych korzeniach?
n Na pewno miłość i szacunek do sztuki zaszczepiono we mnie w dzieciństwie w domu rodzinnym. Prowadzono mnie na wszystkie wartościowe wystawy, których organizowano w Moskwie mnóstwo, a gdy skończyłem 6 lat, oddano mnie do szkoły plastyczno-ogólnokształcącej. Na studiach, chętnie powtórzę, miałem szczęście uczyć się od „wielkich”, którzy kształcili i wychowywali malarzy uniwersalnych –wtedy było nas nie za dużo.

Więcej w numerze
fot. archiwum artysty

Partnerzy

abk_logo kdm_logo zpap_logo teraz_polska_logo bok_logo kt_com_logo kopd_logo mediatory_logo_2 logo_lp
zamek_krolewski_logo perly_medycyny_logo mfr_orzel2013_logo mgr_orzel2013 mpr_orzel2013 gat_2013_logo logo_pp spp_2013 egd logo
 bwl logo  thingsbulb  cbck logo orly_budownictwa_logo rig_logo_2  logo kart arena  Platforma  retail logo