Reklama
ryszard_el_1Ryszard Tomczyk, radomianin, rocznik 1931, malarz (ZPAP), rysownik, teoretyk i krytyk sztuki oraz literatury (ZLP). W jego bogatej biografii nie brak też wzmianek o pisarstwie, dziennikarstwie i publicystyce. Choć ukończył studia o kierunku filologia polska w gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Pedagogicznej i swoją karierę zawodową rozpoczął od zawodu nauczyciela języka polskiego w Elblągu, z którym zresztą związany jest do dziś, to na swoją profesję obrał sztukę, a dokładniej – malarstwo.

Zamiłowanie do malarstwa przyszły artysta przejawiał już w dzieciństwie, które przypadło na czas wojny. W latach 1943–1944 przychodził do ogniska plastycznego, prowadzonego przez prof. Wacława Dobrowolskiego w Radomiu, na zajęcia z malarstwa i rysunku. Zainteresowanie malarstwem przejął też od ojca, który w wolnych chwilach uprawiał pejzaż, malował kwiaty i sceny biblijne. Gdy jednak młodemu Tomczykowi przyszło wybrać studia wyższe, wybór padł na kierunek polonistyczno-pedagogiczny. Temat malarstwa powrócił do biografii Ryszarda Tomczyka w 1965 roku, w chwili związania się artysty z Galerią El Gerarda Kwiatkowskiego. Od tego momentu młody artysta współpracował z prasą z Wybrzeża, oddając się publicystyce kulturalnej i krytyce literackiej, teatralnej i plastycznej. W 1966 roku z grupą przyjaciół założył Elbląskie Towarzystwo Kulturalne, któremu przez wiele kadencji przewodził jako prezes. Jednocześnie ma lował pejzaże w stylistyce ekspresjonistycznej i neoimpresjonistycznej. Rok 1968 przyniósł Tomczykowi zwycięstwo w konkursie „Pejzaż Elbląga i Ziemi Elbląskiej”, zainicjowanym przez elbląskie profesjonalne środowisko twórcze. Główna nagroda pozwoliła mu wejść w jego kręgi. Od 1968 roku artysta aktywnie uczestniczył w życiu plastycznym, biorąc udział w licznych wystawach i organizowanych cyklicznie konkursach, m.in. „Salon Wiosenny”, „Propozycja Kwartału”, „Salon Elbląski”. ”Salon Elbląski”.

Więcej w numerze
fot. archiwum artysty

Partnerzy

abk_logo kdm_logo zpap_logo teraz_polska_logo bok_logo kt_com_logo kopd_logo mediatory_logo_2 logo_lp
zamek_krolewski_logo perly_medycyny_logo mfr_orzel2013_logo mgr_orzel2013 mpr_orzel2013 gat_2013_logo logo_pp spp_2013 egd logo
 bwl logo  thingsbulb  cbck logo orly_budownictwa_logo rig_logo_2  logo kart arena  Platforma  retail logo