Reklama
kruche_piekno_1Choć powszechnie przyjęło się, że jest delikatne i kruche, to moc jego oddziaływania jest na tyle silna, że zachwycają się nim nie tylko Polacy, ale również koneserzy piękna z zagranicy. O czym mowa? O szkle użytkowym i ozdobnym, a także o kryształach.

W czasach, kiedy prostota i elegancja to najważniejsze wyznaczniki współczesnego designu, szkło dekoracyjne i użytkowe ma niepowtarzalną szansę zaistnieć zarówno w przestrzeni publicznej, jak i pomieszczeniach o charakterze prywatnym. Wystarczy rozejrzeć się dookoła, by stwierdzić, że ze szkła może być zrobione niemal wszystko, począwszy od przedmiotów codziennego użytku, a na unikalnych wyrobach dekoracyjnych skończywszy. W nowoczesnych biurowcach i ekskluzywnych apartamentach szklane mogą być podłogi, sufity, ściany, schody i drzwi, jak również meble, nie tylko gabloty i witryny, ale też np. ultranowoczesne meble kuchenne. Na co dzień mamy do czynienia z bombonierami, dzbankami, karafkami, kieliszkami, cukiernicami, maselnicami, osłonkami na doniczki, paterami, salaterkami, szklankami, szkłem żaroodpornym, talerzami i wieloma innymi drobiazgami, prezentującymi niezwykły kunszt i klasę wykonania. Z ich wyrobu słyną huty, m.in. w Krośnie, Jaśle, Zawierciu.

W kategorii szkła ozdobnego znajdują się z kolei przedmioty bezbarwne, kolorowe i zdobione różnorodnymi technikami. Te ostatnie mogą być ręcznie malowane, zdobione metodą fusingu, natrysku, matowania, w procesie formowania lub innym. Z myślą o miłośnikach szkła powstają jedyne w swoim rodzaju lampy i lustra (także witrażowe), obrazy, puzdra, ramki do zdjęć, szkatułki, świeczniki, wazony, zegary, a także szklana biżuteria artystyczna. Wyroby ze szkła ozdobnego powstają głównie w małych pracowniach autorskich i manufakturach cenionych na świecie rodzimych artystów.

Anna Ziędarska
fot. materiały prasowe

Partnerzy

abk_logo kdm_logo zpap_logo teraz_polska_logo bok_logo kt_com_logo kopd_logo mediatory_logo_2 logo_lp
zamek_krolewski_logo perly_medycyny_logo mfr_orzel2013_logo mgr_orzel2013 mpr_orzel2013 gat_2013_logo logo_pp spp_2013 egd logo
 bwl logo  thingsbulb  cbck logo orly_budownictwa_logo rig_logo_2  logo kart arena  Platforma  retail logo