Reklama
lodowe_kreacje_1Zbudowane ze śniegu, wyrzeźbione z lodowych bloków sporadycznie przy pomocy stalowych elementów. Lodowe hotele. Powstają każdego roku w różnych zakątkach ziemskiego globu tylko „na chwilę” z myślą o wymagających turystach, znudzonych ofertą tradycyjnych hoteli i żądnych atrakcji, które za moment staną się jedynie wspomnieniem.

Pierwszym lodowym hotelem w historii hotelarstwa był Icehotel, zbudowany z końcem lat 80. ubiegłego wieku w małej szwedzkiej wiosce Jukkasjärvi, położonej 200 km w głąb koła podbiegunowego. Obiekt powstał m.in. z inspiracji dziełem japońskiego rzeźbiarza, który w 1989 r. na skutej lodem rzece Torne urządził wystawę swoich lodowych rzeźb.
Jednak do stworzenia hotelu bezpośrednio przyczynił się inny artysta, francuski rzeźbiarz Jannot Derid, który niedługo potem i w tej samej okolicy zbudował igloo o nazwie Arctic Hall, wewnątrz którego urządził wystawę swoich lodowych rzeźb. Według funkcjonującego do dziś przekazu pewnej nocy w lokalnych stancjach zabrakło miejsc noclegowych. Zdesperowani turyści zapytali gospodarza o możliwość spędzenia nocy w jego igloo. Owinięci w śpiwory i umoszczeni na skórach reniferów dotrwali do rana. Byli to pierwsi goście Icehotelu, który powstał niejako przez przypadek, a który funkcjonuje po dziś dzień.

Ulotny niczym chwila
Budowa Icehotelu rozpoczyna się każdego roku w połowie listopada. Służy do tego budulec, w 90 proc. pozyskiwany z rzeki Torne, jednej z najczystszych w Europie. Hotel co roku przybiera inny kształt. Za każdym razem bryłę i wnętrza projektują inni artyści pochodzący z różnych krajów świata. Wnętrza hotelu, wyposażane każdego roku od nowa, zdobią meble i spektakularne lodowe rzeźby, nierzadko dzieła lokalnych artystów, które rozjaśnia światło płynące z niezwykłych kryształowych lamp. Hotelowe łóżka są zbudowane z bloków lodu i śniegu, przykryte grubym materacem i wymoszczone ciepłymi skórami oraz futrami. Przed udaniem się na spoczynek gospodarze rekomendują gościom, by ci ubrali się w ciepłą, termiczną bieliznę, założyli czapki i schowali w ciepłych śpiworach będących na wyposażeniu hotelu. Hotelowe lodowe bary serwują wyjątkowe drinki, a restauracje wyszukane dania, wszystkie podawane w szkle i naczyniach wykonanych z lodu. Temperatura wewnątrz obiektu nigdy nie spada poniżej -5oC bez względu na to, jakie warunki pogodowe panują na zewnątrz.
W momencie gdy pierwsze pomieszczenia są gotowe, co na ogół ma miejsce w pierwszy weekend grudnia, obiekt oddawany jest do użytku turystów. Z każdym kolejnym tygodniem powstaje następne wnętrze. W styczniu obiekt przybiera ostateczny kształt. Do dyspozycji gości jest wówczas kilkadziesiąt pokojów, w tym także apartamenty, bar, restauracja oraz kaplica. W tej formie hotel działa do końca kwietnia. Z nastaniem wiosny, jak to określają tubylcy, obiekt „oddawany jest naturze”, co oznacza, że budowla zaczyna się rozpuszczać.

Więcej w numerze
fot. Ben Nilsson Big Ben Productions

Partnerzy

abk_logo kdm_logo zpap_logo teraz_polska_logo bok_logo kt_com_logo kopd_logo mediatory_logo_2 logo_lp
zamek_krolewski_logo perly_medycyny_logo mfr_orzel2013_logo mgr_orzel2013 mpr_orzel2013 gat_2013_logo logo_pp spp_2013 egd logo
 bwl logo  thingsbulb  cbck logo orly_budownictwa_logo rig_logo_2  logo kart arena  Platforma  retail logo