Reklama
wena_1wena_2Rozmowa z Bogną Hiszpańską, artystką malarką

Pod koniec 2012 roku w stołecznej Galerii Skwer, Filii Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny, można było obejrzeć retrospektywną wystawę pt. „Namiętność Trzech Pokoleń”, prezentującą obrazy Stanisława i Bogny Hiszpańskich oraz Olgi Ketling-Szemley. To 27. duża wystawa Bogny Hiszpańskiej, odkąd w 2005 roku nastąpił rozkwit jej potencjału twórczego, w efekcie czego powstały niezwykle oryginalne obrazy – mozaiki.

Pani obrazy są niezwykle dekoracyjne. Ich silny charakter wymaga dużo wolnej przestrzeni wokół.
To prawda. Nie można ich łączyć z landszaftem od babuni ani olejnym pejzażem. Niektóre prace tworzą dyptyki lub tryptyki. To wzmacnia efekt dekoracyjności i oddziaływanie znaczeń. Pozwala wędrować myślą po treści przedstawień od jednego do drugiego obrazu. Każdy z nich to historia opowiedziana sugestiami, niejednoznaczna, to zaproszenie do współtworzenia z moim artystycznym przekazem. Dekoracyjność łączy się z grą znaczeniami.

Dlaczego stosuje pani taką znamienną kolorystykę?
Najbardziej charakterystyczne dla mnie barwy to błękit, czysty jak włoskie niebo, wyrazista czerwień jak usta kochanki oraz jej kapelusz: głęboka czerń i biel. Jasne, czyste barwy przeciwstawiam gamie spokojnych szarości tła, czasem stosuję efekt złotej smugi lub złoty kontur. Pawią zieleń zestawiam z szafirem i złotem, żółty ze złotym, czerwień z chabrem. Większość obrazów emanuje dobrą energią, pobudza, kontrastuje z szarą codziennością. Można zapatrzeć się w nie, relaksując po ciężkim dniu. Wibrowanie barw i znaczeń to efekt zamierzony. Stosuję muśnięcia kolorem, rozkładam barwne plamy i plamki, tak by emitowały światło oddziałujące na zmysły. Sprzyja temu mozaikowa technika nakładania barw.

Pani obrazy należą do nurtu sztuki figuratywnej, nawiązują do znanych realiów, lecz dodają im wdzięku lub zmieniają równowagę znaczeń. Co jest dla pani inspiracją?
Tworzę z inspiracji pięknem barw świata, tajemnicą światłocieni, losami ludzi, ich marzeniami. Nie ma tu mroku i brzydoty, jest pogodnie, mimo że w niektórych obrazach kryje się dramat. Utajam go przed tymi, którzy nie chcą się zastanawiać, drażnię ciekawość co wrażliwszych widzów tajemnicą ukrytą pod pozornym spokojem. Moje obrazy to rzeczywistość w wyobraźni.


Więcej w numerze
fot. archiwum B. Hiszpańska

Partnerzy

abk_logo kdm_logo zpap_logo teraz_polska_logo bok_logo kt_com_logo kopd_logo mediatory_logo_2 logo_lp
zamek_krolewski_logo perly_medycyny_logo mfr_orzel2013_logo mgr_orzel2013 mpr_orzel2013 gat_2013_logo logo_pp spp_2013 egd logo
 bwl logo  thingsbulb  cbck logo orly_budownictwa_logo rig_logo_2  logo kart arena  Platforma  retail logo