Reklama
w_moim_krajuRozmowa z z Eduardem Limonowem

Mówi się o nim, że jego biografi a wystarczyłaby na pięć biografi i pisarzy i polityków, a każdy z nich byłby żywą legendą. Eduard Limonow, skandalizujący pisarz i kontrowersyjny polityk, niedoszły prezydent Rosji i celebryta, a zarazem bohater powieści Emmanuela Carrere’a: „Limonow”, która ukazuje się nakładem Wydawnictwa Literackiego, opowiada o swoim awanturniczym życiu.

Urodził się Pan podczas II wojny światowej w rodzinie ofi cera NKWD. Jako dziecko płakał Pan po śmierci Stalina, a jako dojrzały mężczyzna w Paryżu, wznosił za niego toasty.
Stalin i Lenin, to wspaniali Rosjanie. Nie muszą walczyć, by historia zapamiętała ich jako „dobrych chłopaków”, oni są „dużymi chłopakami”. I na zawsze pozostaną naszymi narodowymi bohaterami.

Czy zgodziłby się Pan ze słowami Władimira Putina: Ten, kto chce przywrócić komunizm, stracił głowę. Ten, który go nie żałuje, nie ma serca?
To błąd Carrere’a. Putin mówił nie o komunizmie, lecz o Związku Radzieckim.

W latach siedemdziesiątych po odmowie współpracy z KGB, udał się Pan na emigrację. W Nowym Jorku, na przyjęciach u Libermanów, spotyka Pan Andy’ego Warhola, Susan Sontag, Trumana Capotea, Salvadora Dali, Michaiła Barysznikowa... Życie emigranta z Europy Wschodniej nie jest jednak łatwe. Czy z dzisiejszej perspektywy jest Pan nadal rozczarowany Ameryką?
Tak, nadal uważam Stany Zjednoczone za agresywny, imperialistyczny kraj, który zmierza do narzucenia światu swej dominacji. Jankesi są brutalni, aroganccy, niebezpieczni.

Pewien senator powiedział, że Pana książki wyrządziły Ameryce więcej szkody niż cała radziecka propaganda...
Senatorzy to zwykle idioci. To wymagana cecha, by zostać senatorem. Dwóch czy trzech spotkałem osobiście.

Więcej w numerze

Partnerzy

abk_logo kdm_logo zpap_logo teraz_polska_logo bok_logo kt_com_logo kopd_logo mediatory_logo_2 logo_lp
zamek_krolewski_logo perly_medycyny_logo mfr_orzel2013_logo mgr_orzel2013 mpr_orzel2013 gat_2013_logo logo_pp spp_2013 egd logo
 bwl logo  thingsbulb  cbck logo orly_budownictwa_logo rig_logo_2  logo kart arena  Platforma  retail logo