Reklama
lubie_spiewacRozmowa z Beatą Bednarz, wokalistką

Początki Pani kariery muzycznej to gospel, skąd wzięła się fascynacja „czarną muzyką”?
To historia, która sięga końca lat siedemdziesiątych. Wtedy to po raz pierwszy zetknęłam się z tą muzyką na żywo. Byłam na kilku koncertach amerykańskiego zespołu, który miał trasę koncertową po Europie Wschodniej. Zaskoczyło mnie kompletnie to, co zobaczyłam i usłyszałam. Poczułam na własnej skórze, jak wielką moc ma muzyka z przesłaniem. Szczere, proste i płynące prosto z serca teksty, dotknęły mnie tak, jak nic dotąd. Tak to się właśnie zaczęło.

Czym śpiewanie gospel różni się od wokalistyki w muzyce popularnej? Czy wymiar duchowy tej muzyki przekłada się na sposób wykonania?
Wielu znanych i popularnych wokalistów zaczynało swoją wielką światową karierę od śpiewania w chórach kościelnych. To świetna szkoła, bo śpiewanie tych pieśni, wymaga sporych umiejętności i wielkiej muzykalności. Ale wokalny kunszt w gospel to jeszcze nie wszystko, w tych utworach najważniejszy jest tekst. Żeby dobrze go zinterpretować trzeba go rozumieć, czuć, a najlepiej przeżyć, bo to prawda porusza słuchacza. To właśnie zaangażowanie emocjonalne różni zasadniczo tę muzykę od popu. Więc absolutnie tak – „duchowość” tej muzyki przekłada się na jej wykonanie.

Więcej w numerze

Partnerzy

abk_logo kdm_logo zpap_logo teraz_polska_logo bok_logo kt_com_logo kopd_logo mediatory_logo_2 logo_lp
zamek_krolewski_logo perly_medycyny_logo mfr_orzel2013_logo mgr_orzel2013 mpr_orzel2013 gat_2013_logo logo_pp spp_2013 egd logo
 bwl logo  thingsbulb  cbck logo orly_budownictwa_logo rig_logo_2  logo kart arena  Platforma  retail logo