Reklama
tracimy_duchaRozmowa z Janem Englertem, polskim aktorem teatralnym i fi lmowym, reżyserem, profesorem Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, dyrektorem artystycznym w Teatrze Narodowym

O czym myślał trzynastoletni Janek, który miał okazję wystąpić w „Kanale” Andrzeja Wajdy?
A w ogóle myślał? Czuł bardziej, niż myślał. To był trzynastoletni chłopiec, który się dostał w tryby dorosłych, niektórzy z nich traktowali go jak kolegę. To mi bardziej imponowało, że dorośli mężczyźni z nazwiskami traktują mnie jak mężczyznę, jak kolegę, to było najwspanialsze w tym wszystkim. Świadomość tego, że się uczestniczy w fi lmie czy jest się aktorem nie było wtedy żadnej. Po premierze, pamiętam jak dziś, byłem w kinie Praha, wyszedłem z tego fi lmu, nikt mnie nie poznawał. Do idącego obok pana powiedziałem: „To ja grałem w tym fi lmie”. Strasznie się wtedy zawstydziłem, że tak zrobiłem, ale to było silniejsze ode mnie. To, że zostałem potem aktorem to przypadek, absolutnie czysty przypadek. Z tego przypadku wynikały różne szkolne konsekwencje i moje zainteresowania. Tak naprawdę nauczyciele zdecydowali o tym, żebym został aktorem, traktowali mnie jak aktora w liceum, bardzo mi się to podobało.

Często występował Pan w fi lmach wojennych jak „Kontrybucja” czy „Kolumbowie”. Łatwo w takim przypadku o etykietkę? Jak z powodzeniem uniknąć w zawodzie aktorskim zaszufl adkowania?
Jeśli ma się szczęście i można wybierać spośród propozycji, a w pewnym okresie życia takie szczęście miałem, można przyjmować ryzykowne role, do których widz nie jest przyzwyczajony. Na przykład oklejałem się brodą i wąsami w takiej podwójnie moralnie postaci Maszki w „Rodzinie Połanieckich”. U Jana Łomnickiego grałem cwaniaczków różnego rodzaju na czele z Wrotkiem, który przyniósł mi dodatkową popularność w serialu „Dom”. Jeśli chodzi o fi lm próbowałem szukać różnych moich twarzy, natomiast dopiero teatr daje możliwości szukania nie tylko twarzy, ale ducha i ciała.

Więcej w numerze
fot. Lukasz Glowala

Partnerzy

abk_logo kdm_logo zpap_logo teraz_polska_logo bok_logo kt_com_logo kopd_logo mediatory_logo_2 logo_lp
zamek_krolewski_logo perly_medycyny_logo mfr_orzel2013_logo mgr_orzel2013 mpr_orzel2013 gat_2013_logo logo_pp spp_2013 egd logo
 bwl logo  thingsbulb  cbck logo orly_budownictwa_logo rig_logo_2  logo kart arena  Platforma  retail logo