Reklama
zamki_nad_loara
Jednym z najwspanialszych, najpiękniej położonych, najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych, zaraz po Wersalu, zamków we Francji jest Chenonceau. Zwany także Zamkiem Dam, gdyż jego właścicielkami były kobiety, które odegrały ważną rolę we francuskiej historii.
Zamek Chenonceau usytuowany jest w miejscowości Chenonceaux, w samym centrum Francji, na południowy-wschód od Tours, w regionie Centre, w departamencie Indre-et-Loire. To jeden z tzw. zamków nad Loarą — zamków usytuowanych w dorzeczu rzeki Loary i jej dopływów.

Bajkowa dolina
Dolina Loary to niewątpliwie jedno z najwspanialszych miejsc w Europie, które koniecznie trzeba zobaczyć. Region położony w samym centrum kraju, słynie z najwspanialszych w Europie i na świecie zamków. Środkowa część Doliny Loary została w całości wpisana na listę skarbów UNESCO. Na obszarze zaledwie 200 km długości i ok. 100 km szerokości wznosi się tam kilkaset oszałamiających swoim pięknem i przepychem zam-
ków i pałaców. Szacuje się, że w Dolinie Loary jest ich ponad 300. Część z nich znajduje się bezpośrednio nad samym brzegiem tej najdłuższej rzeki Francji. Pozostałe, są położone w regionie. Wszystkie określane są jako zamki nad Loarą.

Przepych i elegancja
Zachwycające swoją architekturą, wystrojem i pięknymi ogrodami zamki nad Loarą w większości powstały w okresie średniowiecza i renesansu. Przyciągają turystów zarówno tajemnicami i legendami, którymi są owiani ich dawni właściciele, jak i niesamowitymi historiami, które rozgrywały się w ich wnętrzach. Jednym z głównych powodów wybudowania tak dużej liczby zamków i pałaców w regionie był panujący tam spokój, łagodny klimat i wspaniała przyroda. Zamki w późniejszym okresie nie służyły obronie przed najeźdźcą, lecz wygodzie i prestiżowi swoich właścicieli. Niebagatelny wpływ na ich powstanie w obecnej tak formie, jak i miejscu miała moda, a także szereg przebudów prowokowanych wciąż zmieniającymi się koncepcjami projektowania rezydencji i dworów. Gdy we Francji, po wielu latach wojen, wreszcie zapanował okres pokoju, budowanie warownych zamków przestało być potrzebne, a te które już istniały utraciły swoją dotychczasową funkcję. Królowie: Karol VIII, Ludwik XII i Franciszek I zaczęli naśladować włoski styl życia. O potędze władzy królewskiej miały świadczyć nowe wartości: luksus, przepych oraz zamiłowanie do zbytku i wystawnego życia dworskiego.
Najwięcej zamków wzniesiono w sześciu francuskich departamentach: Eure-et-Loir, Loiret, Loire-et-Cher, Cher, Indre i Indre-et-Loire. Wszystkich nie sposób odwiedzić podczas jednej podróży. Do najważniejszych, największych i najpiękniejszych, które warto poznać w pierwszej kolejności, należą z pewnością zamki w: Chenonceau, Chambord, Blois, Amboise, Chaumont i Cheverny.

Zamkowe mieszkanie
Większość zamków nad Loarą znajduje się w rękach prywatnych. W ciągu roku są zatem zamieszkiwane i wykorzystywane przez swoich prawowitych właścicieli. Z tego powodu nie wszystkie udostępnione są do celów turystycznych. Niektóre spośród nich można zwiedzać tylko w części reprezentacyjnej. Jednak do podziwiania jest wystarczająco dużo obiektów, tak by odbyć zachwycającą i pełną atrakcji podróż. Podróż ta przeznaczona jest szczególnie dla ludzi, pragnących niezapomnianych wrażeń związanych z obcowaniem z pięknem, elegancją, przepychem i historią, a niekoniecznie opalaniem i pluskaniem w morzu.
Zwiedzanie zamków nie jest męczące nawet jeśli podróżuje się z małymi dziećmi. Bogata baza noclegowa, mnóstwo kawiarni, restauracji i barków oraz liczne dodatkowe atrakcje i udogodnienia powodują, że podróż jest wielką przyjemnością nie tylko dla fanów zabytków, architektury, historii, sztuki, ale także dla tych, którzy wolą spędzać czas przy drinku, czy na łonie natury, a także dla małych dzieci.

Więcej w numerze

Partnerzy

abk_logo kdm_logo zpap_logo teraz_polska_logo bok_logo kt_com_logo kopd_logo mediatory_logo_2 logo_lp
zamek_krolewski_logo perly_medycyny_logo mfr_orzel2013_logo mgr_orzel2013 mpr_orzel2013 gat_2013_logo logo_pp spp_2013 egd logo
 bwl logo  thingsbulb  cbck logo orly_budownictwa_logo rig_logo_2  logo kart arena  Platforma  retail logo