Reklama
synergiaRozmowa z gen. bryg. dr. inż. Józefem Nasiadką

Panie generale, od jak dawna pełni Pan służbę w Zarządzie Planowania Systemów Dowodzenia i Łączności Sztabu Generalnego Wojska Polskiego?
W lipcu br. minął rok mojej służby na stanowisku Szefa Zarządu Planowania Systemów Dowodzenia i Łączności – P6 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. To rok bardzo intensywnej pracy zespołu, którym kieruję, znaczony wieloma wyzwaniami i wymaganiami Sił Zbrojnych. Dzisiaj zapewne jest truizmem stwierdzenie, że o powodzeniu na współczesnym polu walki w większym stopniu decyduje sprawność systemów dowodzenia i łączności, zdolność do terminowego dostarczenia właściwej informacji do właściwego odbiorcy niż „klasycznie” rozumiany potencjał wojenny jako liczba czołgów, armat czy innych środków walki.

Zdaje się, że stanowisko objął pan po powrocie z misji w Afganistanie?
Istotnie, stanowisko Szefa Zarządu objąłem bezpośrednio po powrocie z misji w Afganistanie, gdzie przez 14 miesięcy byłem zastępcą dowódcy Misji Szkoleniowej NATO (NTM-A – NATO Training Mission – Afghanistan).

Czy afgańskie doświadczenia są przydatne w kraju, a szczególnie na pańskim stanowisku, które wiąże się ze szczególnymi, wręcz specyficznymi wymaganiami w zakresie wiedzy i doświadczenia?
To nieocenione doświadczenie, którego nie sposób zdobyć w kraju, na drodze studiów czy w czasie służby na różnych stanowiskach. Realia wojenne, funkcjonowanie w międzynarodowym zespole według sojuszniczych zasad i procedur to najbardziej wymagająca, ale również wiarygodna weryfikacja dotychczasowej wiedzy i umiejętności. To także wyjątkowa możliwość zdobycia nowej wiedzy i doświadczenia w środowisku wojennym, doskonalenia działania w układzie sojuszniczym, a w moim przypadku niezwykle ważna była możliwość zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami technicznymi i organizacyjnymi, stosowanymi przez sojuszników w obszarze systemów dowodzenia i łączności.

Powróćmy w takim razie do tego, co stanowi aktualnie pańską codzienność. Czym właściwie zajmuje się Zarząd Planowania Systemów Dowodzenia i Łączności?
Priorytetowe zadania w naszej działalności to organizacja pewnego i niezawodnego systemu dowodzenia i łączności w Siłach Zbrojnych na czas pokoju, ale przede wszystkim z przeznaczeniem na czas kryzysu i wojny. Dynamiczny rozwój nowych technologii, zwłaszcza w dziedzinie informatyki i telekomunikacji sprawił, że dowództwa i sztaby wszystkich szczebli, oddziały i pododdziały, a nawet pojedynczy żołnierze, co do niedawna wydawało się fantazją, wykorzystują zaawansowane technologicznie systemy dowodzenia i kierowania środkami walki, połączone równie nowoczesnymi środkami łączności. O uzyskaniu przewagi na współczesnym polu walki decyduje informacja. Źródłem informacji są sensory, czyli środki, które „obserwują” pole walki i jego otoczenie, przekazując pozyskane dane do systemów dowodzenia i kierowania środkami walki. Sensory to cała gama zaawansowanych i wyrafinowanych urządzeń technicznych, poczynając od czujników optycznych i akustycznych (taką rolę spełniają także ludzkie zmysły), przez kamery nokto- i termowizyjne, bezpilotowe samoloty rozpoznawcze, systemy rozpoznania elektronicznego i satelity, wymieniając tylko niektóre z nich. Dane pozyskane przez sensory są opracowywane przez systemy dowodzenia, a rezultat – informacja – jest niezwłocznie przesyłany do uczestników procesu walki. Ważne, aby informacja zawierała te dane, które są istotne dla konkretnego odbiorcy, inne dla generała dowodzącego operacją i inne dla pojedynczego żołnierza, który bezpośrednio uczestniczy w walce. Liczy się tylko informacja terminowa; dynamika współczesnych działań powoduje, że procesy informacyjne muszą odbywać się w czasie rzeczywistym, informacja spóźniona jest bezużyteczna, a nawet może stanowić zagrożenie dla własnych wojsk.

Więcej w numerze

Partnerzy

abk_logo kdm_logo zpap_logo teraz_polska_logo bok_logo kt_com_logo kopd_logo mediatory_logo_2 logo_lp
zamek_krolewski_logo perly_medycyny_logo mfr_orzel2013_logo mgr_orzel2013 mpr_orzel2013 gat_2013_logo logo_pp spp_2013 egd logo
 bwl logo  thingsbulb  cbck logo orly_budownictwa_logo rig_logo_2  logo kart arena  Platforma  retail logo