Reklama
w_poszukiwaniu_sztuki„Śpiewająca ręka, nikt mi tego jeszcze nie wymyślił!” – odpowiada artysta, kiedy witam się z nim tymi słowami, czyli ze „śpiewającą ręką”, na gorąco, po zobaczeniu jego obrazów i tuż po wysłuchaniu żywego koncertu. „Proszę nam wybaczyć, jeśli się pojawią jakieś niedoskonałości, wynikające z emocji” – uprzedza artysta przed koncertem. Gasną światła, cichną głosy na widowni, na ekranie kinowym pojawia się mocno abstrakcyjny obraz i jednocześnie „delikatnie wybucha”, przerywając wcześniejszą ciszę, muzyka i śpiew. Pierwszy obraz nosi tytuł „Zdarzenie w knajpie”, przesuwa się powoli, a raczej przenikania odsłaniając kolejne warstwy procesu malowania. Ten sam tytuł ma pierwsza piosenka, z polotem grana i śpiewana przez Jerzego S. Dołżyka i Renatę Birską, duet o poetyckiej nazwie „Lirnik i tłum”. Nazwa zespołu to także subtelny oksymoron, przypominający „delikatny wybuch” tudzież bardziej wymagająca „śpiewająca ręka”.

Ręka to palce biegające po strunach gitary, lub „narzędzie” Jerzego do malowania niezwykłych obrazów. Renata, która potrafi delikatnie grać i z czułością śpiewać w duecie z silnym, męskim brzmieniem partnera, współtworzy ten zespół lirniczy, niby maleńki, a jakże wielki muzycznym brzmieniem i przenośnym, mocnym, poetyckim słowem. Widzów tak obraz, jak i muzyka wciska w fotele, zapierając dech w piersiach.

„Lirnik i tłum”, to tytuł jednej z piosenek zmarłego za młodu, wspaniałego barda Jacka Kaczmarskiego, który w trudnych czasach, przez wszystkie niekomunistyczne rozgłośnie świata zagrzewał Polaków do boju. Wybrali tę nazwę, bo lubią wspólnie śpiewać piosenki Kaczmarskiego, które uważają za mądre i poruszające. Lirnik, to artysta potrafiący wyzwolić w słuchaczach dojmujące uczucia i wyobrażenia o świecie i życiu. Jak wyznają artyści: „Mamy nadzieję, że odwrotnie niż opisywany przez Kaczmarskiego, w tej piosence, głuchy tłum, uznacie naszą twórczość za interesującą i godną głębokiego namysłu”.

Więcej w numerze

Partnerzy

abk_logo kdm_logo zpap_logo teraz_polska_logo bok_logo kt_com_logo kopd_logo mediatory_logo_2 logo_lp
zamek_krolewski_logo perly_medycyny_logo mfr_orzel2013_logo mgr_orzel2013 mpr_orzel2013 gat_2013_logo logo_pp spp_2013 egd logo
 bwl logo  thingsbulb  cbck logo orly_budownictwa_logo rig_logo_2  logo kart arena  Platforma  retail logo