Reklama
konie_na_plotnieKentucky Derby – Najsławniejszy wyścig na świecie. Tłumy. Tłumy. Tłumy. Ponad sto tysięcy ludzi przyjechało z całego świata, aby być, widzieć i przeżyć te szczególne chwile emocji, na które czeka się cały rok.... I ja tam.. Ja, Oficjalny Artysta tej imprezy. Tytuł o którym marzyłem od przyjazdy do Ameryki. Drugi w 128 letniej historii tej imprezy. Wszędzie widzę moje obrazy... na plakatach, na programach, na biletach.

Już odśpiewany hymn, Ameryki, już zagrany sygnał do startu „Call to the Post”. Stadion wrze, napięcie rośnie... Sporo zamieszania przy wchodzeniu koni do maszyny startowej… I... Pooooszły... Schodzą do kanatu... Idą ławą... To moment dla mnie najbardziej ekscytujący. Nie widać koni, nie widać jeźdźców, tylko ruch. Kolory koni, kolory dżokei... kolory, kolory. Jak maszyna. jak flaga na wietrze. I wtedy z tego chaosu wyskakuje jeden... Szaleństwo na trybunach... Real Quiet… Real Quiet… Wygrał!

Tym co motywuje artystyczne działania Bogusława Lustyka jest uporczywe dążenie do wyrażenia siły i energii. Mało tu miejsca na sentymentalizm. Lustyk dostrzega piękno i elegancję jakimi obdarzone są konie, lecz naprawdę, to co go fascynuje, to ich wolny duch i nieokiełznana żywiołowość. Jest malarzem ruchu, który swym pędzlem, posługując się świetlistą gamą barw magicznie go kreuje. Nawet kiedy posuwa się do granic abstrakcji, jest w nim napięcie i dramat. Śmiałe pociągnięcia pędzla ukazują zdeterminowaną wolę tych budzących jego fascynację zwierząt, a subtelna gra formy i koloru oddaje bogactwo ich temperamentu. Widz zmuszony jest do przyjęcia wyzwania, daje się wciągnąć w uczestnictwo w misterium. To co zaczynamy przeżywać to odczucie zaklętego w liniach i barwach płynnego, pełnego energii ruchu. Ruchu, który w swojej istocie wprowadza do naszego przeżycia świadomość upływającego czasu.

Lustyk, artysta, miłośnik koni, zabiera nas ze sobą w wielką podróż. Jego wyobraźnia maluje nam wyzwanie byśmy stali się bardziej ciekawi przyszłości, zaakceptowali nieprzerwaną zmianę. Jego miłość i głębokie zrozumienie koni jest w tej podróży wehikułem – napędem jest niespożyta pasja. Tak długo jak długo będą płótna, na które położyć można farby podróż ta będzie trwać.

Marilyn Lane/Saratogian

Partnerzy

abk_logo kdm_logo zpap_logo teraz_polska_logo bok_logo kt_com_logo kopd_logo mediatory_logo_2 logo_lp
zamek_krolewski_logo perly_medycyny_logo mfr_orzel2013_logo mgr_orzel2013 mpr_orzel2013 gat_2013_logo logo_pp spp_2013 egd logo
 bwl logo  thingsbulb  cbck logo orly_budownictwa_logo rig_logo_2  logo kart arena  Platforma  retail logo