Reklama

knRozmowa z Katarzyną Napiórkowską, właścicielką galerii sztuki

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Brukseli, to coś zupełnie nowego, przynajmniej dla obserwatorów działalności waszej Galerii. Czy długo rodziło się to śmiałe przedsięwzięcie?

Bruksela to piękne miasto i wyjątkowe miejsce na mapie Europy. Jest niezwykła, bo zachowując kameralny charakter, jest równocześnie wielką metropolią, miejscem spotkań, europejskim forum. W ciągu godziny można dojechać pociągiem do centrum Paryża, w ciągu dwóch – do centrum Londynu. To tu podejmowane są decyzje mające wpływ na teraźniejszość i przyszłość Europy. Każdego dnia przyjeżdżają do Brukseli tysiące osób z całego kontynentu, od Lizbony po Helsinki. Ale – co najważniejsze – Bruksela ma wyjątkowe tradycje kolekcjonerskie. W pobliskiej Antwerpii istniał najdawniejszy rynek sztuki. To tu, w królewskich muzeach, zgromadzone są arcydzieła Boscha, Bruegla, Rubensa. Tu ściągają antykwariusze z całego świata, w poszukiwaniu dzieł sztuki dawnej. Nasza Galeria od dawna funkcjonowała w wielu miejscach na świecie, na przykład przez organizowane wystawy sztuki polskiej, ale i za sprawą wspaniałych kolekcjonerów, jakich mamy w różnych rejonach świata. Galeria w Brukseli to zatem naturalny etap rozwoju.

Nie bez znaczenia jest lokalizacja, czyli miejsce, w którym działać będzie salon sztuki polskiej w tym międzynarodowym centrum.

Rzeczywiście, lokalizację mamy znakomitą. Galeria funkcjonować będzie w samym centrum belgijskiej stolicy. Trudno o lepsze miejsce. W naszym najbliższym sąsiedztwie jest Królewskie Muzeum Sztuk Pięknych, Muzeum Magritte`a, Biblioteka Narodowa. Tuż obok naszej galerii jest piękna esplanada z kameralnym ogrodem w stylu francuskim. Roztacza się stamtąd najpiękniejszy widok w Brukseli, na Grand Place. Blisko znajduje się siedziba króla Belgii, niedaleko stąd także do dzielnicy głównych instytucji Unii Europejskiej. Po francusku można powiedzieć, że nasza galeria jest incontourbable, czyli po prostu każdemu po drodze, nie do pominięcia. A jeszcze autentyczny, brukselski adres, czyż sam w sobie nie jest znamienny: Mont des Arts. „Wzgórze Sztuki”, to nazwa ulicy, przy której działać będzie polska galeria sztuki.

Czyli znakomite miejsce, ale pozostaje pytanie, jaką sztukę będzie prezentować i promować wasz salon, który jest znany i ceniony w Polsce.

Zamierzamy przede wszystkim pokazywać dzieła sztuki polskiej. Chcemy postarać się nadrobić pewien czas, ważny historycznie. Dotyczy to twórców debiutujących tuż po wojnie, tych, których zawodowa kariera i większość dorobku musiała być zamknięta w granicach Polski. Dziś my chcemy dla nich te granice otworzyć. Dotyczy to wielu bardzo wybitnych osobowości, artystów, którzy w największy sposób ukształtowali rozwój sztuki polskiej w latach 60., 70., 80. Ich debiuty były często naprawdę spektakularne. Udział w Biennale w Wenecji, w Biennale w Sao Paolo, później na wystawach Documenta Kassel. Będziemy kontynuować promocję tych znakomitych twórców.

Jakich zatem artystów będziecie pokazywać i promować?

Klasyków i debiutantów. Planujemy wystawy prof. Tadeusza Dominika, prof. Józefa Szajny, prof. Eugeniusza Markowskiego. Pokażemy także artystów, których już doskonale zna świat, np. Magdalenę Abakanowicz, Romana Opałkę, których prace znajdują się w kolekcji naszej Galerii. Nie zabraknie też wybitnych indywidualności reprezentujących średnie i młode pokolenie polskich twórców, których wyróżnia dążenie do tworzenia dzieł trwałych, związanych z poczuciem piękna i prawdy, z duchem naszych czasów. Pokażemy prace Marka Okrassy, którego sztuką już zachwycili się kolekcjonerzy belgijscy. Będziemy promować młodych malarzy i rzeźbiarzy, których mamy w Polsce wielu, jest co pokazywać międzynarodowej publiczności. Belgowie bardzo życzliwie i z uwagą już teraz przyjmują obecność naszej Galerii w Brukseli.

Więcej w numerze.

 

 

Partnerzy

abk_logo kdm_logo zpap_logo teraz_polska_logo bok_logo kt_com_logo kopd_logo mediatory_logo_2 logo_lp
zamek_krolewski_logo perly_medycyny_logo mfr_orzel2013_logo mgr_orzel2013 mpr_orzel2013 gat_2013_logo logo_pp spp_2013 egd logo
 bwl logo  thingsbulb  cbck logo orly_budownictwa_logo rig_logo_2  logo kart arena  Platforma  retail logo