Reklama

21 marca 2012 roku podczas XVI Międzynarodowych Targów Gastronomicznych EuroGastro odbył się VII Festiwal Kuchni Greckiej. Jest to cykliczne wydarzenie, mające na celu propagowanie w Polsce tradycyjnej kuchni greckiej oraz oryginalnych, regionalnych receptur i produktów.

gala

 

Teo Vafidis, organizator festiwalu, podkreślił, że z każdym rokiem konkurs jest lepszy, zarówno jeśli chodzi o sprawy organizacyjne, jak i o jakość.  – Po siedmiu latach Polacy już coraz więcej wiedzą o tym, jak korzystać z greckich produktów. W tym konkursie nie muszą robić w stu procentach kuchnię grecką, muszą wykorzystać greckie produkty. Te produkty możemy wykorzystać nie tylko w kuchni greckiej. Możemy gotować polskie dania z wykorzystaniem greckich produktów – dodał Teo Vafidis.

Jerzy Pasikowski, przewodniczący jury, uważa za świetny pomysł, że kuchnia grecka jest promowana w Polsce. – Nigdy nic tak nie rozwija kucharzy jak wiedza o innych kulturach kulinarnych – uważa juror, podkreślając jednocześnie, że kuchnia grecka nie jest może tak znana jak kuchnia włoska czy francuska, ale ma duży potencjał, żeby to zmienić.

Zgodnie z regulaminem konkursu każdy z zawodników miał za zadanie w ciągu godziny przygotowanie dania głównego w siedmiu porcjach z wykorzystaniem: rostbef Sokołów, ciasta Kataifi Kanaki, makaronu Orzo Medium Helios, sera Halloumi Pittas, świeżych ziół Swedeponic, oliwy z oliwek Extra Virgin oraz Pomace „Theofilos”.

W jury technicznym zasiadali:

1. Jerzy Pasikowski (przewodniczący jury) – Prezes Fundacji Klubu Szefów Kuchni,

2. Panagiotis Alexopoulos – Sekretarz Chef’s Club – Grecja,

3. Giancarlo Russo – Członek Fundacji Klubu Szefów Kuchni,

4. Kurt Scheller – Członek Fundacji Klubu Szefów Kuchni,

5. Athanasios Skouras – Wiceprezes Chef’s Club – Grecja,

6. Robert Sowa – Wiceprezes Fundacji Klubu Szefów Kuchni,

7. Dariusz Zahorański – Wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni.

Jury zwracało uwagę przede wszystkim na smak, na kreatywność oraz na wykorzystanie produktów greckich tak, aby były one spójne ze sobą. – Nie musi to być w takim samym wydaniu jak robią to Grecy, ale żeby chociaż miało to sens. Jest to już VII edycja i coraz więcej kucharzy zna tę kuchnię, tzn. rozróżniają poszczególne produkty greckie. Każda wiedza, która wykracza poza standardy kuchni polskiej jest przydatna – podsumował Jerzy Pasikowski.

Zwycięzca konkursu – Robert Dąbrowski – został nominowany do udziału w Kulinarnym Pucharze Polski 2012. Laureat wygrał również tygodniowy wyjazd z osobą towarzyszącą do Grecji. Nagrodę ufundowały biura podróży Hellas Travel i Itaka.

Na koniec goście rozkoszowali się greckimi przysmakami przy prawdziwie greckich dźwiękach.

 

 

Partnerzy

abk_logo kdm_logo zpap_logo teraz_polska_logo bok_logo kt_com_logo kopd_logo mediatory_logo_2 logo_lp
zamek_krolewski_logo perly_medycyny_logo mfr_orzel2013_logo mgr_orzel2013 mpr_orzel2013 gat_2013_logo logo_pp spp_2013 egd logo
 bwl logo  thingsbulb  cbck logo orly_budownictwa_logo rig_logo_2  logo kart arena  Platforma  retail logo