Reklama

STRAHL13 maja 2012 roku o godz. 18.00 na Zamku Królewskim w Sali Wielkiej rozpocznie się kolejny koncert z cyklu „Muzyka Kresów Wschodnich”.

Koncert organizowany we współpracy z Muzycznym Festiwalem w Łańcucie będzie jednocześnie muzycznym prologiem i zapowiedzią tegorocznego festiwalu. Na scenie wystąpi Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej pod dyrekcją Vladimira Kiradjieva z solistami Konstantym Andrzejem Kulką – skrzypce i Tomaszem Strahlem – wiolonczela.

W programie wieczoru znajdą się utwory ze zbiorów muzykaliów łańcuckich, należących do Biblioteki Muzeum-Zamku w Łańcucie. Warto zwrócić uwagę na druki muzyczne: Polonez E-dur na temat uwertury do opery „Lodoiska” Rodolphe’a Kreutzera pióra Józefa Elsnera (związanego również ze Lwowem, gdzie był kapelmistrzem orkiestry) oraz Koncert na wiolonczelę A-dur Johanna Rudolfa Zumsteega, opracowany z rękopisu przez Grzegorza Oliwę i Sinfonia B-dur Johanna Gottlieba Naumanna. Innym kompozytorem kresowym był urodzony w Wilnie Feliks Janiewicz.

Jak informują wszystkie leksykony, kompozycja Elsnera istniała jako wersja fortepianowa. Działo się tak do 2010 roku, kiedy to zaprezentowana została jej oryginalna wersja instrumentalna, opracowana na podstawie materiałów odnalezionych w zbiorach biblioteki. Natomiast Marcello Bernardini, którego Uwerturę D-dur również będzie można usłyszeć podczas koncertu, był nadwornym kompozytorem księżnej Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej. Perełką dedykowaną słuchaczom, choć niezwiązaną z tytułem cyklu, będzie Symfonia nr 6 d-moll op. 12/4 – G 506, La Casa del Diavolo Luigiego Boccheriniego.

 

Partnerzy

abk_logo kdm_logo zpap_logo teraz_polska_logo bok_logo kt_com_logo kopd_logo mediatory_logo_2 logo_lp
zamek_krolewski_logo perly_medycyny_logo mfr_orzel2013_logo mgr_orzel2013 mpr_orzel2013 gat_2013_logo logo_pp spp_2013 egd logo
 bwl logo  thingsbulb  cbck logo orly_budownictwa_logo rig_logo_2  logo kart arena  Platforma  retail logo