Reklama

psRozmowa z Aleksandrem Komanieckim, Prezesem Stowarzyszenia „Przyjazna Szkoła”

Jest Pan prezesem Stowarzyszenia „Przyjazna Szkoła”, proszę powiedzieć czym jest to stowarzyszenie, jakie były jego początki i skąd się wziął pomysł?

 

Stowarzyszenie „Przyjazna Szkoła” to skrócona nazwa Stowarzyszenia Rodziców na Rzecz Pomocy Szkołom „Przyjazna Szkoła”. Zostało ono założone przez grupę rodziców, którzy podjęli taką inicjatywę, żeby budować lepszą przyszłość dla naszych dzieci i dla nas samych przez pracę u podstaw. Początek stowarzyszenia datuje się na rok 2000, a idea jego utworzenia pojawiła się w wyniku nieprzyjemnej dla mnie sytuacji, która ostatecznie zaowocowała czymś wartościowym. Kiedy byłem w szkole mojego dziecka, zwróciłem uwagę na automat z Colą ustawiony w dobrze widocznym miejscu. Nie spodobało mi się to z wielu przyczyn – starsze dzieci zabierały młodszym kupione napoje, a biedniejsze nie mogły sobie na nie pozwolić. Nie mówiąc już o promowaniu niezdrowych napojów. Pani dyrektor stwierdziła, że jak mi się nie podoba to mogę zabrać syna ze szkoły. A że jestem osobą, która w obliczu ignorancji postanawia działać, zdecydowałem się przyjrzeć systemowi edukacji i temu jaką rolę może w nim odgrywać rodzic. Wielu rodziców może więcej niż jeden człowiek, stąd zrodził się pomysł założenia stowarzyszenia.

Na Państwa stronie znalazłem motto „Takie Rzeczypospolite będą, jakie ich młodzieży chowanie”. Jak ten cytat oddaje problemy we współczesnym wychowywaniu młodzieży. Jaką mamy teraz młodzież?

Ten cytat zawsze będzie aktualny. Młodzież, tak jak kiedyś, mamy dobrą i tu nic się nie zmienia. Jest materią, którą trzeba ukształtować, i to od nas dorosłych zależy jacy z niej wyrosną ludzie. Nie oczekujmy, żeby młodzi byli dobrzy, skoro sami tacy nie jesteśmy. Oni są przecież naszym odbiciem. Dzieci nas obserwują i poszukują wzorców ? nie tylko wśród rodziców, polityków, celebrytów, lecz także wśród zwykłych ludzi. Zmieniła się tylko ilość bodźców i kanałów jakimi można tę młodzież kształtować. Stąd tak duże znaczenie mediów. To jakie wzorce zostaną im pokazane, warunkuje ich zachowanie i postawę w późniejszym życiu. Mam wrażenie, że na co dzień przywiązujemy zbyt dużą wagę do zdarzeń negatywnych. Z mediów wyłania się obraz świata, w którym dzieją się prawie same tragedie. W pogoni za sensacją i widzem pokazuje się tylko to, co wzbudzi zainteresowanie. Zatracamy się w tym. Nie dostrzegamy, ani nie promujemy dobra, w wyniku czego młodzież przejmuje głównie te negatywne wzorce.

Więcej w numerze

 

 

Partnerzy

abk_logo kdm_logo zpap_logo teraz_polska_logo bok_logo kt_com_logo kopd_logo mediatory_logo_2 logo_lp
zamek_krolewski_logo perly_medycyny_logo mfr_orzel2013_logo mgr_orzel2013 mpr_orzel2013 gat_2013_logo logo_pp spp_2013 egd logo
 bwl logo  thingsbulb  cbck logo orly_budownictwa_logo rig_logo_2  logo kart arena  Platforma  retail logo