Reklama
chicagoZacznijmy od nazwy miasta. W poszukiwaniu jej źródeł, większą tajemnicę stanowi jej wymowa, niż jej pochodzenie. Na ogół wiadomo bowiem, że powstała w wyniku różnorodnych wersji indiańskiej nazwy rzeki Checagou (już od dawna Chicago River). Nazwę tę Francuzi jako pierwsi kolonizatorzy obszaru Wielkich Jezior położonego na dzisiejszej granicy Kanady i USA, wymawiali PRAWDOPODOBNIE po swojemu, czyli „sze-ka-GU”. Ponadto jeden z nich, Robert Cavalier sieur („pan”) de La Salle w drugiej połowie XVII wieku zbudował chatkę, której nadał nazwę „La Chine” („Chiny”) wymawianą przez niego NA PEWNO jako „la szin”. Ale skąd wziął taką nazwę? Ano stąd, że uważał, iż posuwając się na zachód od Wielkich Jezior, odkryje nową drogę do Chin. W każdym razie fakty te mogły sprawić, że Amerykanie wymawiają nazwę Chicago, wbrew regułom angielszczyzny, „SZIKAGO”, a nie, jak powinni, „CZIKAGO”.

Informacje powyższe znalazły się w nowej, osiemdziesiątej pierwszej (!), książce prof. dr. hab. Longina Pastusiaka Chicago wczoraj i dziś (Oficyna Wydawnicza Branta, Bydgoszcz-Warszawa 2011). To prawdziwa epopeja tego miasta, licząca 511 stron, plus fotografie. Powiedzmy od razu, że już na samym początku Pastusiak nas zaskakuje. Pisze on o pewnym intrygującym wydarzeniu dotyczącym Małego Żółwia, wodza Zachodniej Konfederacji Indian, który działał na terytorium Wielkich Jezior. W czasie amerykańskiej wojny o niepodległość, której symbolem była Deklaracja Niepodległości z 1776 roku, w Filadelfii doszło do spotkania Małego Żółwia z... Tadeuszem Kościuszko. Nastąpiła wymiana podarków, ale Mały Żółw dostrzegł u Kościuszki okulary i wydał się nimi zafascynowany. Wtedy Kościuszko mu je dodatkowo ofiarował. Indianin nie mógł nacieszyć się widokiem powiększanych przez szkła przedmiotów. – Dałeś mi nowe oczy – wykrzyknął. Dzięki Pastusiakowi my też otrzymaliśmy nowe oczy, ponieważ napisał on o indiańskim szczepie Illinois, doszczętnie wybitym w indiańskich wojnach bratobójczych. A przecież nazwę tę otrzymał późniejszy stan Illinois, w którym Chicago jest największym miastem – i trzecim, co do liczby mieszkańców (po Nowym Jorku i Los Angeles) mieście USA.

Więcej w numerze

Partnerzy

abk_logo kdm_logo zpap_logo teraz_polska_logo bok_logo kt_com_logo kopd_logo mediatory_logo_2 logo_lp
zamek_krolewski_logo perly_medycyny_logo mfr_orzel2013_logo mgr_orzel2013 mpr_orzel2013 gat_2013_logo logo_pp spp_2013 egd logo
 bwl logo  thingsbulb  cbck logo orly_budownictwa_logo rig_logo_2  logo kart arena  Platforma  retail logo