Reklama
Mityczne Syreny od prawieków wyłaniają się z głębokich wód i do dziś są nieuchwytne, tajemnicze i być może wciąż zwodzą swym niebiańskim śpiewem żeglarzy, aby rozbijali się o skały. „Kąpiel XXI”, „Kąpiel XLI”, „Kąpiel XLIII” (itd.), to jednak nie ciąg kąpieli ani topienie Odysa i innych wodnych rozbitków, ocalonych i nieocalonych. To cykl dzisiejszych przepięknych obrazów, z których dochodzi do nas tajemniczy rezonans z głębin, z których oto wynurza się Grażyna Smalej, debiutująca w Warszawie indywidualną wystawą, zainicjowaną dzięki odkrywczemu, czułemu na sztukę oku młodej, super-dzielnie-wykształconej marszandki, Justynie Napiórkowskiej (jej blog nagrodzony został ostatnio jako najlepszy w Polsce w dziedzinie sztuki). Zawsze coś się zbiega, choć dziś zbyt rzadko coś pięknego z czymś drugim pięknym. Już po pierwszym zobaczeniu nie odmówiłbym samej autorce miana powabnej Syreny, a tu jeszcze wabiące obrazy spod jej ręki! Takich nie spotkasz, nie zobaczysz w naszych państwowych centrach sztuki, uparcie dziś wciąż lansujących (za nasze podatki) pseudosztukę (dużo by o tym pisać, mówić, dyskutować, co nowe, co współczesne, istotne, piękne, niepiękne, ważne, głupie, itd.).

Powiesz: nie ma życia bez wody, to banał, ale i nie ma wody bez życia, nawet w solnym Morzu Martwym (wszak istnieją bakterie nawet metalowe). A tu polskie jeziora Białe i Święte – tak się od wieków nazywają te, których uroki, ciepło, zimno, lśnienie i tajemnicze głębie współtworzyły duszę twórczą, zwróconą ku pięknie i prawdzie. A to już na pewno nie banalne pojęcia. Białe i Święte. Już w samych nazwach tych odwiecznych wód natury, falujących wśród lasów i pól na wschodnich rubieżach Polski, coś głębszego tkwi. I to „coś” subtelnie emanuje z obrazów Grażyny Smalej. Odczuje to niechybnie wrażliwy odbiorca.


Więcej w numerze

Partnerzy

abk_logo kdm_logo zpap_logo teraz_polska_logo bok_logo kt_com_logo kopd_logo mediatory_logo_2 logo_lp
zamek_krolewski_logo perly_medycyny_logo mfr_orzel2013_logo mgr_orzel2013 mpr_orzel2013 gat_2013_logo logo_pp spp_2013 egd logo
 bwl logo  thingsbulb  cbck logo orly_budownictwa_logo rig_logo_2  logo kart arena  Platforma  retail logo