Reklama
jazzowa_jesienPodczas tegorocznej edycji Jazzowej Jesieni, która będzie trwać od 16.11 do 20.11, na bielskiej scenie zagoszczą legendy światowego jazzu. Polskę odwiedzą znani artyści, którzy w ostatnim czasie pracowali nad całkiem nowymi projektami. Jazzowa Jesień będzie jedną z pierwszych na świecie okazji, by się z nimi zapoznać.

Legendarny Cecil Taylor w duecie z Tonym Oxleyem rozegrają na scenie niewyczerpaną moc drzemiącą w duszy ponad 80-letniego artysty. Faraon-Pharoah Sanders podzieli się tajemnicą swojej muzycznej i duchowej nieśmiertelności. Iro Haarla, zjawiskowa fińska kompozytorka, pianistka i harfistka roztoczy przed słuchaczami dźwiękobraz poetyckiej tradycji nordyckich ballad, w której tworzeniu ma też swój udział. Równie niezwykle zapowiada się koncert trio Colina Vallona: immersyjna dyskusja tocząca się wokół motywów każdego z utworów poprowadzi słuchaczy tytułową Drogą pierwszego albumu wydanego przez ECM.

Z nowymi projektami przyjadą do Bielska: trębacz Tom Harrell, basista Michael Formanek oraz dobrze znany festiwalowej publiczności Craig Taborn. Pianista wystąpi również z Tomaszem Stańko, który na scenie pojawi się w nowym, drapieżniejszym i mocniejszym wcieleniu. Dyrektor artystyczny Jazzowej Jesieni zaprezentuje swój najnowszy projekt, z którym po raz pierwszy wystąpił w styczniu tego roku w nowojorskim Jazz Standard. Nie są to już melancholijne ballady, z którymi trębacz kojarzony był przez ostatnie lata. W składzie z saksofonem, perkusją i fortepianem, charakter muzyce nadają przede wszystkim silne osobowości artystów. Ten nowy kierunek jest dla Stańki jednocześnie powrotem do młodości: do wolnej formy, spontanicznych poszukiwań, nowych odkryć i wynalazków. Z entuzjazmem przyjmuje wyzwania towarzyszących mu wytrawnych improwizatorów, na których w dużej mierze opiera się ten projekt.

Więcej informacji na: www.jazzowajesien.pl

AM

Partnerzy

abk_logo kdm_logo zpap_logo teraz_polska_logo bok_logo kt_com_logo kopd_logo mediatory_logo_2 logo_lp
zamek_krolewski_logo perly_medycyny_logo mfr_orzel2013_logo mgr_orzel2013 mpr_orzel2013 gat_2013_logo logo_pp spp_2013 egd logo
 bwl logo  thingsbulb  cbck logo orly_budownictwa_logo rig_logo_2  logo kart arena  Platforma  retail logo