Reklama
polityka_i_humorWypowiedź prof. dr. hab. Longina Pastusiaka

Panie profesorze, ukazała się właśnie najnowsza pańska książka pod inspirującym tytułem Polityka i Humor . Czy mógłby pan przybliżyć nam, o czym ona jest?
Jest to moja osiemdziesiąta druga książka, która nieprzypadkowo ukazała się w okresie kampanii wyborczej do Sejmu i Senatu. Zadedykowałem ją polskim politykom, aby częściej korzystali z humoru jako broni politycznej, a pozbyli się agresji osobistej. Książka ta jest równocześnie zabawna i poważna, ponieważ taki jest humor. To ważne narzędzie polityczne, według niektórych mające wręcz strategiczne znaczenie.

Ułatwia on zdobycie i utrzymanie władzy, a często reelekcję. Humor jest potężną bronią, jeżeli tylko polityk wie, jak się nią posługiwać. Szczególną popularnością zawsze cieszą się zwłaszcza ci politycy, których stać na autoironię. Amerykańscy prezydenci często są znani nie tylko za sprawą rzeczywistych dokonań, ale także z powodu dowcipnych powiedzonek.

W swojej książce przedstawiam liczne przykłady, kiedy to prezydenci amerykańscy wykorzystywali humor, aby z jednej strony pozyskać sympatię wyborców, z drugiej zaś bronić się przed atakami oponentów, zbić argumentację i osłabić ich notowania. Wśród czterdziestu trzech osób, które zasiadały dotąd w fotelu prezydenckim, byli prawdziwi mistrzowie humoru, np. Abraham Lincoln, Woodrow Wilson, Calvin Goolidge, Franklin Delano Roosevelt, John F. Kennedy czy Ronald Reagan. A obok nich tacy, którzy niechętnie sięgali po żart czy anegdotę, należeli do nich m.in. Millard Fillmore, Rutherford Hayes, Dwight D. Eisenhower czy Richard M. Nixon.

Więcej w numerze

Partnerzy

abk_logo kdm_logo zpap_logo teraz_polska_logo bok_logo kt_com_logo kopd_logo mediatory_logo_2 logo_lp
zamek_krolewski_logo perly_medycyny_logo mfr_orzel2013_logo mgr_orzel2013 mpr_orzel2013 gat_2013_logo logo_pp spp_2013 egd logo
 bwl logo  thingsbulb  cbck logo orly_budownictwa_logo rig_logo_2  logo kart arena  Platforma  retail logo