Reklama
Tu masz to, co wartościowe, cz. 2
w_galeriach_domu_artysty
Czesław Podgórski
Jest tłum ludzi, kilkaset osób (jak i na powyżej opisanych wystawach) na otwarciu jego pokazu w głównym salonie DAP, 8 kwietnia 2011 roku. Malarz Jacek Maślankiewicz, nowy, ambitny prezes Okręgu Warszawskiego ZPAP, w słowie wstępnym zauważa, że to jedna z łańcucha ważnych wystaw na stulecie ZPAP (2012), którą to znamienną, historyczną rocznicę Dom Artysty Plastyka chce uświetnić stu wystawami sztuki współczesnej, tej prawdziwej i najprawdziwszej. Po chwili główna osoba zdarzenia, artysta Czesław Podgórski w kilku zdaniach między innymi wspomina, że 25 lat temu miał jubileuszową wystawę w głównych salach w Zachęcie (wita przybyłego na wystawę ówczesnego szefa Zachęty, Mieczysława Ptaśnika), ale teraz, na pięćdziesięciolecie, chyba nie miałby tam żadnych szans, bo w tej narodowej, państwowej galerii zaczęto strugać kartofle i wiele innych głupich rzeczy się robi, nie mających nic wspólnego ze sztuką.

„Żadnych pokus zagnieżdżenia się! Przekora, której nie potrafię się pozbyć, nie pozwala na jakąkolwiek stabilizację w sztuce, a krytyków – za kłopot z szufladkami – przepraszam. Czasem zazdrościłem tym, którzy potrafią tak świetnie ukształtować się na stałe, a ja ciągle miotam się. Ale za to mogę jutro rano wstać, i nie dbając o to, co spłodziłem wczoraj, zacząć zupełnie inaczej. To mnie podnieca – a nie konsekwentne udoskonalanie formy. Bo forma, tak jak i kolor, podlegają moim nastrojom. Niejako dla wygody odbiorców – a więc i krytyków – na tę wystawę wyselekcjonowałem prace w różnych technikach, ale zawężone do tematu Drzewo i Człowiek. Czasami przenikają się i są to już prawie „drzewoludy”. Ale nie jest to żadna deklaracja, że tak już będzie. Nie, bo jutro…” (to kilka zdań ze „spowiedzi” malarza, zapisanej we wstępie do katalogu przez historyka sztuki, Marię Krawczyk).

Wicej w numerze

Partnerzy

abk_logo kdm_logo zpap_logo teraz_polska_logo bok_logo kt_com_logo kopd_logo mediatory_logo_2 logo_lp
zamek_krolewski_logo perly_medycyny_logo mfr_orzel2013_logo mgr_orzel2013 mpr_orzel2013 gat_2013_logo logo_pp spp_2013 egd logo
 bwl logo  thingsbulb  cbck logo orly_budownictwa_logo rig_logo_2  logo kart arena  Platforma  retail logo