Reklama
boleslaw_biegas_malarstwo_rzezbaW Muzeum Mazowieckim w Płocku otwarto nową stałą wystawę monograficzną Bolesława Biegasa – malarstwo i rzeźba. Ponad 230 zaprezentowanych prac zostało sprowadzonych ze zbiorów Polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego/Biblioteki Polskiej w Paryżu, Muzeum Mazowieckiego w Płocku oraz z prywatnej kolekcji Roberta Szustkowskiego. Na wystawie zostały zaprezentowane cykle tematyczne m.in.: Sferyzm, Mistyka nieskończoności, Wampiry wojny, Sławni ludzie oraz rzeźby ze wszystkich okresów twórczości Biegasa.

Głównym zamierzeniem twórców wystawy było przybliżenie polskiemu widzowi sylwetki artysty, który bardziej znany jest we Francji niż w swojej ojczyźnie. Podczas wernisażu opiniami na temat życia i twórczości Biegasa podzielił się z zebranymi prof. Xavier Deryng, francuski historyk sztuki, który napisał pierwszą monografię Biegasa. Według niego Biegas był jednym z najciekawszych artystów tworzącym w Paryżu początku XX wieku. Świadczyć o tym miały pochlebne recenzje pisane przez najznamienitsze pióra epoki (Apollinaire, Marinetti), jak również fakt umieszczenia jego rzeźb w stałej ekspozycji Musée d’Orsay w Paryżu czy Muzeum Sztuk Pięknych w Lyonie.

Więcej w numerze

Partnerzy

abk_logo kdm_logo zpap_logo teraz_polska_logo bok_logo kt_com_logo kopd_logo mediatory_logo_2 logo_lp
zamek_krolewski_logo perly_medycyny_logo mfr_orzel2013_logo mgr_orzel2013 mpr_orzel2013 gat_2013_logo logo_pp spp_2013 egd logo
 bwl logo  thingsbulb  cbck logo orly_budownictwa_logo rig_logo_2  logo kart arena  Platforma  retail logo