Reklama
Z Teresą Mokrysz, Prezesem firmy Mokate, rozmawia Marta Schafler 

MokryszPolacy piją więcej kawy czy herbaty?

Jesteśmy w ścisłej czołówce konsumentów herbaty, zarówno w Europie, jak i na świecie. Co prawda Polak jako pierwszy wprowadził kawę do europejskich kawiarni (w Wiedniu, po zwycięstwie Jana Sobieskiego), ale i tak herbata pozostała numerem jeden na polskich stołach. Zmiany jednak zachodzą, i kawa, z biegiem lat, zyskuje na popularności.

Czy w naszym kraju istnieje zjawisko „kultury picia kawy i herbaty”? Jeśli tak, to na czym ono polega?

Warto zastanowić się nad pojęciem „kultury” picia tych napojów. Myślę, że wiąże się ona ze sposobem przyrządzania, które konsument traktuje z należytą uwagą. Nie chodzi tu jedynie o jakość, ale także o pewien ceremoniał towarzyszący przygotowaniu kawy czy herbaty. Drugim wyróżnikiem „kultury” jest zapewne ich wykorzystywanie dla nadania rangi spotkaniu towarzyskiemu, dla zbudowania jego atmosfery – w domu bądź w lokalu. Dochodzi do tego sam sposób podania, nakrycia stołu, a także – serwowanie przy tej okazji ciasteczek czy innych dodatków. To wszystko stopniowo wchodzi do naszej obyczajowości, czyli możemy powiedzieć, że kultura picia kawy lub herbaty – po prostu się kształtuje. Postęp w tej mierze byłby z pewnością większy, gdyby nie permanentny brak czasu i pośpiech, które skłaniają nas do korzystania z instantów, do spożywania wszystkiego „na szybko”. Także kawy i herbaty.

Więcej w numerze.

 

Partnerzy

abk_logo kdm_logo zpap_logo teraz_polska_logo bok_logo kt_com_logo kopd_logo mediatory_logo_2 logo_lp
zamek_krolewski_logo perly_medycyny_logo mfr_orzel2013_logo mgr_orzel2013 mpr_orzel2013 gat_2013_logo logo_pp spp_2013 egd logo
 bwl logo  thingsbulb  cbck logo orly_budownictwa_logo rig_logo_2  logo kart arena  Platforma  retail logo