Reklama

Z Krzysztofem Oraczewskim rozmowa o wartościach - cz.2.

Kultura_OraczewskiJestem wciąż pod wrażeniem twojej ogromnej pofabrycznej pracowni, w której można by uruchomić całe linie technologiczne, obsadzone np. dziesiątkami studentów Akademii Sztuk Pięknych realizujących twoje wizje, pomysły, jak to robią niejeden artysta w Polsce i wielu  na świecie. Ale ty sam, jak widzę, robisz wszystko - od wynalezienia i zwiezienia różnego materiału, w tym również ciężkiego, nad którym trzeba zapanować, ujarzmić go, zarówno w postaci trwałego, materialnego podłoża, jak i skrytego nosiciela wartości. Pomówmy więc o wartościach, bo w tym pytaniu są dwa pytania - o wartości i mozół pracy.   
 
I o sprawność chodzi - masz rację - to są dwie połączone materie. Z jednej strony jest materia czysto techniczna, z drugiej - materia czysto koncepcyjna, artystyczna, estetyczna i to się musi w moim odczuciu pokrywać. To pokrywanie się jest tym, co w człowieku, artyście, tkwi, jako element gdzieś we wnętrzu zakodowany, jako pewien rodzaj atawizmu, czyli to jest coś, co wiąże się z tym wszystkim, z czym ma się do czynienia na co dzień - z dotykiem, z różną materią - jedną miękką, drugą twardą, jedną kostropatą, inną w kolorze lub szarą (co też jest kolorem, bardziej lub mniej akceptowalnym). 
 
Więcej w numerze.

 

 

Partnerzy

abk_logo kdm_logo zpap_logo teraz_polska_logo bok_logo kt_com_logo kopd_logo mediatory_logo_2 logo_lp
zamek_krolewski_logo perly_medycyny_logo mfr_orzel2013_logo mgr_orzel2013 mpr_orzel2013 gat_2013_logo logo_pp spp_2013 egd logo
 bwl logo  thingsbulb  cbck logo orly_budownictwa_logo rig_logo_2  logo kart arena  Platforma  retail logo